Przejdź do stopki

Krynickie Biennale Sztuki Współczesnej "Granice i Przemiany"



Rozpoczęcie: 31.07.2025 00:00
Zakończenie: 31.07.2025 00:00

Awangardowe instalacje artystyczne wpisane w przestrzeń uzdrowiska tworzą dialog między tradycją a nowoczesnością, naturą a kulturą.

Uzdrowiskowe przestrzenie Krynicy-Zdrój staną się galerią pod gołym niebem podczas Biennale Sztuki Współczesnej "Granice i Przemiany". To pionierskie wydarzenie artystyczne zgromadzi czołowych twórców z Polski i zagranicy, którzy zaprezentują prace specjalnie przygotowane dla krynickiej przestrzeni publicznej. Instalacje, performanse, wystawy i interwencje artystyczne rozmieszczone w różnych punktach miasta stworzą unikalną ścieżkę sztuki, zapraszając mieszkańców i kuracjuszy do nowego spojrzenia na dobrze znane miejsca.

Tegoroczna edycja Biennale skupi się wokół tematyki granic – fizycznych, kulturowych, społecznych i psychologicznych – oraz ich przekraczania. Kuratorka wydarzenia, Maria Kowalska, zaprosiła artystów reprezentujących różnorodne dyscypliny do dialogu z genius loci Krynicy, jej uzdrowiskową tożsamością i dynamiczną przemianą, jakiej doświadcza w ostatnich dekadach. Głównym punktem ekspozycji będzie monumentalna instalacja "Źródło" autorstwa Jana Nowaka, umieszczona w Parku Zdrojowym – kinetyczna struktura reagująca na zmiany pogody, symbolizująca nieustanną transformację materii i energii.

Park Słotwinski stanie się miejscem prezentacji prac z nurtu land art, gdzie artyści wykorzystają naturalne materiały znalezione w okolicy do stworzenia efemerycznych kompozycji wpisanych w krajobraz. Szczególnie intrygująca będzie praca Anny Wiśniewskiej "Erozja pamięci" – labirynt z gałęzi, kamieni i luster, zmieniający swój kształt pod wpływem warunków atmosferycznych i interakcji z widzami. Wieczorami park rozświetlą subtelne instalacje świetlne, tworząc magiczną atmosferę sprzyjającą kontemplacji i odkrywaniu sztuki w nieoczywistych kontekstach.

Program Biennale wzbogacą codzienne performanse i happeningi odbywające się na krynickim deptaku oraz w przestrzeniach pijalń. Grupa teatralna "Metamorfozy" zaprezentuje serię etiud inspirowanych historiami kuracjuszy z różnych epok, zacierając granice między przeszłością a teraźniejszością. Widzowie staną się aktywnymi uczestnikami tych działań, współtworząc narrację o przemianach uzdrowiska i jego społeczności. Równolegle w Starej Pijalni odbywać się będą wykłady i dyskusje z udziałem artystów, krytyków sztuki i badaczy kultury uzdrowiskowej.

Szczególnym projektem będzie "Archiwum Transformacji" – multimedialna wystawa w Nowej Pijalni, dokumentująca przemianę Krynicy na przestrzeni ostatniego stulecia. Artyści wizualni we współpracy z mieszkańcami zgromadzili prywatne fotografie, nagrania i artefakty, tworząc subiektywną mapę pamięci zbiorowej. Interaktywna instalacja pozwoli widzom na dodawanie własnych wspomnień i refleksji, czyniąc projekt żywym, rozwijającym się organizmem. Technologia rozszerzonej rzeczywistości umożliwi nakładanie historycznych obrazów na współczesne widoki, tworząc pomost między różnymi czasoprzestrzeniami Krynicy.

Autor: krynica