Przejdź do stopki

Uchwała Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju w sprawie Budżetu Obywatelskiego Krynicy-Zdroju na 2026 rok

Treść

UCHWAŁA NR XIX.124.2025
RADY MIEJSKIEJ W KRYNICY-ZDROJU
z dnia 25 czerwca 2025 r.
w sprawie Budżetu Obywatelskiego Krynicy-Zdroju na 2026 rok

Na podstawie art. 5a ust. 2 i ust. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1465, 1572, 1907, 1940) - Rada Miejska w Krynicy-Zdroju uchwala, co następuje:

Rozdział 1
Definicje
§ 1. 
1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) BO – należy przez to rozumieć Budżet Obywatelski Krynicy-Zdroju na 2026 rok,
2) osiedlu – należy przez to rozumieć jednostkę pomocniczą działająca na terenie miasta Krynica-Zdrój, utworzoną na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju i posiadającą statut,
3) mieszkańcu – należy przez to rozumieć osobę stale zamieszkującą na obszarze osiedla/miasta,
4) Burmistrzu – należy przez to rozumieć Burmistrza Krynicy-Zdroju,
5) Radzie – należy przez to rozumieć Radę Miejską w Krynicy-Zdroju,
6) Urzędzie – należy przez to rozumieć Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju,
7) wniosku – należy przez to rozumieć wniosek osiedla zawierający propozycje projektów do realizacji w ramach BO,
8) projekcie – należy przez to rozumieć pomysł na realizację przedsięwzięcia w ramach BO.

Rozdział 2
Podział środków
§ 2. Środki finansowe na realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego 2026 r. wyniosą 320.000 zł i zostaną podzielone na poszczególne osiedla w następujący sposób:
Osiedle / Liczba mieszkańców / Wariant ½ po równo, ½ na ilość mieszkańców:
Czarny Potok / 2056 / 52 159,04;
Piłsudskiego / 726 / 29 918,24;
Krynica Centrum / 793 / 31 038,64;
Krynica Dolna / 1983 / 50 938,31;
Źródlane / 1182 / 37 543,66;
Tysiąclecia / 737 / 30 102,18;
Pułaskiego / 546 / 26 908,20;
Krynica Górna / 780 / 30 821,25;
Dietla / 765 / 30 570,41.

§ 3. 

1. Ze środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych w ramach BO, finansowane są zadania wyłącznie w zakresie zadań własnych gminy zgodnych z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym.
2. Projekty zadań publicznych realizowanych w ramach BO mogą mieć charakter lokalny – realizowane w ramach jednego osiedla lub ogólnomiejski – realizowane na terenie dwóch lub więcej osiedli.
3. Zadania publiczne realizowane w ramach BO mogą dotyczyć:
1) wzbogacenia infrastruktury miejskiej poprzez budowę, rozbudowę lub modernizację jej elementów, tzw. „projekty twarde”,
2) wydarzeń o charakterze np. kulturalnym, społecznym, oświatowym, sportowym czyli tzw. „projekty miękkie”.
Rozdział 3
Zgłaszanie zadań
§ 4. Zgłaszane projekty muszą spełniać poniższe warunki:
1) zgodności z prawem,
2) lokalizacji na terenie stanowiącym własność Gminy Krynicy-Zdroju (nie obciążonym na rzecz osób trzecich) lub na terenie, do którego Gmina Krynica-Zdrój będzie posiadała tytuł prawny,
3) możliwości do wykonania w jednym roku budżetowym,
4) uwzględnienia – o ile jest to możliwe – uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1411),
5) ogólnodostępności, czyli mają być dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta.

Rozdział 4
Zadania niepodlegające weryfikacji
§ 5. Nie będą uwzględniane propozycje projektów:
1) zgłaszane na innym formularzu niż określono w załączniku nr 1,
2) zgłaszane przed lub po upływie terminu wyznaczonego do składania wniosków,
3) zgłaszane bez listy poparcia mieszkańców danego osiedla,
4) zgłaszane bez innych dokumentów, oświadczeń, zgód jeżeli takie są wymagane (obowiązkowe), w szczególności, które wymagają współpracy instytucjonalnej podmiotów zewnętrznych, jeżeli te nie przedstawiły wyraźnej, pisemnej gotowości do współpracy w formie oświadczenia,
5) których budżet całkowity na realizację przekraczałby wysokość środków przeznaczonych na BO poszczególnego osiedla, o których mowa w § 2,
6) które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami i programami, w tym w szczególności z planami zagospodarowania przestrzennego, programami branżowymi, przedsięwzięciami wpisanymi do Wieloletniej Prognozy Finansowej itp.,
7) które zakładają realizację jedynie części zadania, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub jedynie środki na wykonanie, bez zabezpieczenia środków na projektowanie,
8) niemożliwych do realizacji z innych obiektywnych przyczyn (np. które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich w tym prawo własności itp.),
9) z których wynika, że rozpoczęcie i zakończenie realizacji nie byłoby możliwe w jednym roku budżetowym,
10) dotyczących obiektów szkół lub placówek, w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737, 854, 1562, 1635, 1933, z 2025 r. poz. 619, 620, 622), chyba że przewiduje się jego realizację na terenie ogólnodostępnym dla mieszkańców,
11) których efekty nie spełniają kryterium ogólnodostępności,
12) które, w przypadku zadań inwestycyjnych, po realizacji generowałyby roczne koszty utrzymania niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości projektu.
Rozdział 5
Kto jest uprawionym do zgłoszenia zadań
§ 6. 
1. Projekt o charakterze osiedlowym może składać każdy mieszkaniec Miasta, w wybranym przez siebie osiedlu.
2. Projekt o charakterze ogólnomiejskim może składać każdy mieszkaniec Miasta.
3. Każde zgłoszenie wymaga poparcia co najmniej 10 mieszkańców osiedla lub osiedli, których dotyczy wniosek.
4. Poparcie wyrażane jest w formie własnoręcznego podpisu na liście poparcia konkretnego zadania. Wzór listy poparcia stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
5. W przypadku wystąpienia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego Burmistrz może w drodze zarządzenia określić inny tryb i zasady sporządzania i dostarczania list poparcia w sposób uwzględniający wytyczne administracji rządowej.
6. Każdy mieszkaniec może złożyć lub poprzeć więcej niż jeden projekt.

Rozdział 6
Formularz zgłoszeniowy
§ 7. 
1. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu zgłoszeniowym, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, w terminie od 4 do 29 sierpnia 2025 roku.
2. Formularz zgłoszeniowy udostępniony jest na stronie internetowej www.krynica-zdroj.pl oraz w kancelarii Urzędu pok. nr 15.
3. Zgłoszenia proponowanych zadań składane mogą być:
1) w formie elektronicznej z zastrzeżeniem obowiązku dołączenia skanu wniosku i listy z podpisami poparcia zadania, na adres: krynica@umkrynica.pl,
2) w formie papierowej, z zastrzeżeniem obowiązku dołączenia list poparcia zadania, w kancelarii Urzędu w godzinach urzędowania,
3) w formie pisemnej za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju, ul. Kraszewskiego 7, 33-380 Krynica-Zdrój z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski”. W przypadku wysłania zgłoszenia projektu zadania drogą listowną (pocztową) za datę złożenia formularza zgłoszeniowego zadania uznaje się datę wpływu do siedziby Urzędu.

Rozdział 7
Konsultacje
§ 8. Wnioskodawca na etapie przygotowania wniosku ma prawo do konsultacji z właściwymi komórkami organizacyjnymi Urzędu lub jednostkami organizacyjnymi miasta pod względem finansowym, formalno-prawnym, merytorycznym, a przede wszystkim pod względem możliwości jego realizacji.

Rozdział 8
Ocena zgłoszonych projektów zadań
§ 9. 
1. Zgłoszone projekty zadań podlegają ocenie:
1) pod względem spełniania wymogów formalnych,
2) zgodności z prawem,
3) wykonalności technicznej,
4) właściwego oszacowania kosztów realizacji zadania oraz kalkulacji rocznych kosztów utrzymania.
2. Oceny dokonuje Zespół powołany przez Burmistrza.
3. Jeżeli zgłoszony projekt nie spełnia wszystkich wymogów formalnych, zgłaszający zostaje wezwany do usunięcia braków formalnych w terminie 3 dni pod rygorem niedopuszczenia projektu do etapu wyboru projektu. W ramach wyjaśnień zgłaszający może dokonać zmian w zgłoszonym projekcie wyłącznie w zakresie niezbędnym do tego, aby projekt był zgodny z wymogami formalnymi.
4. Projekty spełniające wymogi formalne podlegają ocenie co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej oraz właściwego oszacowania kosztów realizacji zadania oraz kalkulacji rocznych kosztów utrzymania. Wnioskodawca winien określić przybliżony koszt realizacji projektu według własnego oszacowania. Ostateczna wycena zostanie dokonana w procesie weryfikacji zgłoszonego projektu przez Zespół.
5. Jeżeli zgłoszony projekt budzi wątpliwości co do jego zgodności z wymogami, o których mowa w ust. 4, zgłaszający zostaje wezwany (mailowo, pisemnie, telefonicznie) do wyjaśnienia zgłoszonych wątpliwości w terminie 5 dni pod rygorem niedopuszczenia projektu do etapu wyboru projektu. W ramach wyjaśnień zgłaszający może dokonać uzupełnienia lub modyfikacji złożonego projektu. Nie może to jednak w sposób istotny zmienić zakresu projektu.. Zmodyfikowany projekt powinien ponownie spełnić wszystkie wymogi formalne określone w ust. 1.
6. Projekt może być uzupełniany lub modyfikowany tylko jeden raz.
7. Jeżeli zgłoszony projekt nie spełnia któregokolwiek z wymogów określonych w ust. 1. Zespół podejmuje pisemną decyzję o niedopuszczeniu projektu do etapu wyboru projektu. Decyzja o niedopuszczeniu projektu do etapu wyboru projektu wymaga uzasadnienia.
8. Jeżeli zgłoszony projekt spełnia wymogi, określone w ust. 1, Zespół podejmuje pisemną decyzję o dopuszczeniu projektu do etapu wyboru projektu.
9. Informacja o projektach dopuszczonych do etapu wyboru projektu oraz o projektach niedopuszczonych do etapu wyboru projektu podlega podaniu do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu.
10. Informacja, o której mowa w ust. 9, powinna zostać podana do publicznej wiadomości w terminie do 15 września 2025 roku oraz przesłana przewodniczącym osiedli.
11. Decyzję o niedopuszczeniu projektu do etapu wyboru projektu przekazuje się zgłaszającemu projekt pisemnie w terminie do 5 dni od dnia podjęcia decyzji.

Rozdział 9
Odwołanie
§ 10. 
1. Od decyzji o niedopuszczeniu projektu do etapu wyboru projektu zgłaszającemu projekt przysługuje odwołanie do Burmistrza.
2. Odwołanie wnosi się w terminie 3 dni od dnia otrzymania decyzji o niedopuszczeniu projektu do etapu wyboru projektu.
3. Odwołanie winno zawierać uzasadnienie merytoryczne.
4. Burmistrz odrzuca odwołanie, jeśli złożone zostało po terminie lub nie spełnia wymogów określonych w ust. 3.
5. Burmistrz uwzględnia odwołanie, jeżeli uzna je za zasadne.
6. Rozstrzygnięcie Burmistrza jest ostateczne.
7. Rozstrzygnięcie Burmistrza wymaga uzasadnienia i podlega przekazaniu na piśmie zgłaszającemu projekt w terminie 5 dni od daty złożenia odwołania.
8. Na podstawie rozstrzygnięć Burmistrza dokonuje się aktualizacji informacji o projektach odrzuconych i skierowanych do etapu wyboru projektu.

Rozdział 10
Głosowanie
§ 11. 
1. Warunkiem wykorzystania środków przyznanych w ramach BO jest złożenie przez osiedle wniosku do Burmistrza, który zawierał będzie projekty wybrane przez mieszkańców osiedla do realizacji.
2. Wniosek danego osiedla uchwalają jego mieszkańcy stosując procedurę głosowania określoną w załączniku nr 3 do Uchwały.
3. Wniosek powinien zawierać wskazane projekty przewidziane do realizacji na obszarze osiedla w ramach środków określonych w §2 wraz z oszacowaniem kosztów i uzasadnieniem.
4. Wniosek zostaje przekazany przez osiedle Burmistrzowi w termie do 31 października 2025 roku wraz z protokołem z zebrania ogólnego mieszkańców i uchwałą ogólnego zebrania mieszkańców w sprawie uchwalenia wniosku o podziale środków budżetu obywatelskiego.
5. Burmistrz w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku osiedla, odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust 2-4, jednocześnie informując o tym przewodniczącego osiedla.
6. Przewodniczący osiedla może w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o której mowa w ust.5 podtrzymać wniosek niespełniający warunków określonych w ust 2-4, kierując go do Rady za pośrednictwem Burmistrza.
7. W przypadku gdy wniosek został odrzucony przez Burmistrza z powodu niespełnienia warunków określonych w ust.2 lub 3, ogólne zebranie mieszkańców może ponownie uchwalić wniosek.
8. Przewodniczący osiedla, w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 5, przekazuje Radzie za pośrednictwem Burmistrza wniosek ponownie uchwalony przez ogólne zebranie mieszkańców.
9. W przypadku podtrzymania wniosku przez przewodniczącego osiedla, Rada rozpatruje go w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Rada odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust. 2-4 lub podtrzymany po terminie, o którym mowa a ust. 6. Burmistrz związany jest rozstrzygnięciem Rady.
10. W przypadku ponownie uchwalonego wniosku Rada rozpatruje ten wniosek w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Rada odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust. 2 lub 3 lub przekazany po terminie, o którym mowa a ust. 8. Burmistrz jest związany rozstrzygnięciem Rady.
11. W przypadku wystąpienia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, Burmistrz może w drodze zarządzenia określić inny tryb i zasady przeprowadzenia głosowania, o którym mowa w ust. 2 w sposób uwzględniający wytyczne administracji rządowej.
§ 12. 
1. Osiedla mogą realizować wspólne projekty.
2. Każde osiedle zamierzające wspólnie realizować projekt odrębnie uchwala wniosek.
3. Przepisy §5 stosuje się odpowiednio, z tym że wniosek powinien zawierać wskazanie projektów do realizacji na obszarze danego osiedla lub innego osiedla na terenie miasta.
§ 13. 
1. W trakcie roku budżetowego jednak nie później niż do 30 września 2026 roku osiedle może złożyć do Burmistrza wniosek o zmianę projektu lub jego zakresu przewidzianego do realizacji w ramach BO na 2026 rok.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 nie może prowadzić do przekroczenia środków przyznanych pierwotnie.
3. Wniosek złożony z naruszeniem terminów, o których mowa w ust.1, podlega odrzuceniu.
4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy §5 punkt.2, 3 i 5-10.
§ 14. Zasady zwoływania zebrania ogólnego mieszkańców, jego przebiegu, protokołowania i podejmowania uchwał przez zebranie ogólne mieszkańców zawarte są w statutach poszczególnych osiedli.
§ 15. Burmistrz podaje do publicznej wiadomości, poprzez umieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz tablicy ogłoszeń, informacji o BO, formie zgłaszania projektów, zgłoszonych projektach oraz informacji o wybranych projektach do realizacji.
§ 16. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Krynicy-Zdroju.
§ 17. Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.


Przewodnicząca Rady Miesjkiej w Krynicy-Zdroju
Maria Lelito