Przejdź do stopki

Renowacja pomnika Adama Mickiewicza z 1906 r.

Renowacja pomnika Adama Mickiewicza z 1906 r.

Treść

Renowacja pomnika Adama Mickiewicza z 1906 r.

 

Gmina Krynica-Zdrój otrzymała dofinansowanie w wysokości 12 000 zł na realizację zadania „Kompleksowa renowacja pomnika Adama Mickiewicza z 1906 r. w Krynicy-Zdroju”.

Umowa o dofinansowanie została zawarta na podstawie uchwały nr LVI/801/22 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 4 lipca 2022 roku w sprawie przyznania pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane obiektów stanowiących miejsca pamięci narodowej, w ramach konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej”.

Pomnik Adam Mickiewicza w Krynicy-Zdroju powstał według projektu Antoniego Popiela i został odsłonięty w 1906 roku. Pomysł ufundowania pomnika powstał w sierpniu 1883 r. podczas przyjęcia zorganizowanego w sali „pod Barankiem”, wydanego na cześć ostatniego z żyjących przyjaciół Mickiewicza, Edwarda Odyńca. Pomnik był budowany przez Komitet Budowy, w skład którego wchodzili członkowie Komisji Zdrojowej, najbardziej zasłużeni obywatele Krynicy, przedstawiciele władz, lekarze, goście.

 

Monument cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, jego dogodna lokalizacja                             i popularność sprawiają, że jest on codziennie odwiedzany przez grono kuracjuszy i gości, którzy chętnie przychodzą w celu zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
Jego dogodna lokalizacja w centrum uzdrowiska oraz popularność i długa historia stanowią obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty.

 

Pomnik na przestrzeni lat uległ stopniowemu niszczeniu i wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich. XIX-wieczny obiekt wymaga odświeżenia, a przyległy teren adaptacji do spójnej koncepcji architektonicznej przestrzeni publicznych miasta. Bliskie otoczenie – Deptak Krynicki oraz Bulwary Dietla, zostały zrewitalizowane, jednak sam pomnik od lat nie był odnawiany.        

Celem zadania jest konserwacja techniczna i estetyczna postumentu z popiersiem Adama Mickiewicza oraz figury dziewczyny wraz z oparciem ławki znajdującej się przy pomniku.

 

Planowane prace obejmują:

  • Konserwację techniczną i estetyczną marmurowego postumentu: postument wykonany jest z marmurów pochodzących z Triestu. Uległy one erozji, wymagają usunięcia białego nalotu i wypolerowania oraz zabezpieczenia przed dalszą degradacją.
  • Konserwację techniczną i estetyczną  kamiennego oparcia ławki i dwóch postumentów po bokach: bezpośrednio za pomnikiem znajduje się ławka z kamiennym oparciem oraz postumentami po bokach, która wymaga konserwacji oraz zabezpieczenia.
  • Konserwację techniczną i estetyczną popiersia Adama Mickiewicza: popiersie wykonane jest z brązu i wymaga konserwacji i zabezpieczenia na lata.
  • Konserwację techniczną i estetyczną  figury dziewczyny wraz z rekonstrukcją wianka: figura dziewczyny wykonana z brązu wymaga konserwacji oraz odtworzenia wianka, który trzymała (w przeszłości został urwany).

 

Wykonane prace pozwolą na odnowienie ponad stuletniego pomnika wraz z bliskim otoczeniem, przez co zostanie on zachowany dla przyszłych pokoleń, przypominając o wybitnej postaci Adama Mickiewicza.

 

Całkowita wartość zadania: 38 053,99 zł

Dofinansowanie Województwa Małopolskiego: 12 000,00 zł

Środki własne Gminy: 26 053,99 zł

Zadanie realizowane do 30 listopada 2022 r.


fot.1 Ogólny widok na cały pomnik


fot. 2 Ujęcie pomnika od dołu


fot. 3 Ujęcie Zosi z wieńcem kwiatów


fot. 4 Ujęcie pomnika od tyłu


fot. 5 Ujęcie pomnika z boku


fot. 6 Tablica informacyjna na pomniku

„Remont obiektu wykonany ze środków gminy Krynica-Zdrój i województwa małopolskiego w 2022 r.”

Konserwacja obiektu wykonana  ze środków gminy Krynica-Zdrój i województwa małopolskiego  w 2022 r.

 

Autor zdjęć: J. Stec, E. Radzik