„SZALONY SKRZYPEK - ROBY LAKATOS”
Kategoria: FestiwalLokalizacja: Pijalnia Główna
Rozpoczęcie: 10.08.2021 20:00
Zakończenie: 10.08.2021 22:00

„SZALONY SKRZYPEK - ROBY LAKATOS”KUP BILET
miejsce:Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju
godz.20.00
Wykonawcy:
ROBY LAKATOS – skrzypce
ANNA WANDTKE – skrzypce
JENÖ LISZTES – cymbały
PAWEŁ ZAGAŃCZYK – akordeon
KÁLMÁN CSÉKI – fortepian
SEBASTIAN WYPYCH – kontrabas, kierownictwo artystyczne
PAULINA ROGÓŻ-MIGACZ – sopran
REGINA GOWARZEWSKA - prowadzenie
JACEK JASKUŁA - prowadzenie
Gwiazdą wieczoru jest ROBY LAKATOS cygański skrzypek, najwyższej klasy wirtuoz i muzyk o niespotykanej wszechstronności stylistycznej. Urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami. Już w wieku 9 lat został pierszym skrzypkiem w kapeli cygańskiej. W roku 1984 ukończył z pierwszą nagrodą studia wiolinistyczne w Budapeszteńskim Konserwatorium im. Béli Bartóka.
Na koncercie można będzie usłyszeć utwory pełne energetycznej wirtuozerii: Melodie Cygańskie, Suita Bułgarska, Tańce Rumuńskie, Tango Tureckie, Czardasze.
Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów. Jest artystą, którego niepodobna zaszufladkować. Mówi się o nim „skrzypek diabła”, określa zarówno jako wirtuoza muzyki klasycznej, jak i improwizatora jazzowego.
Jest kompozytorem i aranżerem. Jego klasyczne opracowania, zachowujące szacunek dla dorobku wielkich kompozytorów, wzmacnia duch węgierskiej muzyki cygańskiej.
Koncertował w Europie, Azji i Ameryce. Współpracował m.in. z Vadimem Repinem i Stephanem Grapellim, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin. W 2004 wystąpił wraz z Maximem Vengerovem w koncercie Genius of the Violin, podczas którego towarzyszyła mu Londyńska Orkiestra Symfoniczna.
Roby Lakatos urodził się 50 lat temu w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego cygańskim Paganinim, który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814. grał na Kongresie Wiedeńskim. Jego sztuką zachwycali się Beethoven i Liszt.
Roby w wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował w najsłynniejszych salach świata i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łącząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów. Na koncercie wystąpi także młoda śpiewaczka Paulina Rogóż-Migacz (sopran). W jej wykonaniu usłyszymy znane i lubiane arie operetkowe.