Kryniccy gimnazjaliści na tropie partyzanta

Treść
Już po raz szósty uczniowie Publicznego Gimnazjum im. prof. dra Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju podjęli wyzwanie ubiegania się o mandat poselski Sejmu Dzieci i Młodzieży.
W tegorocznej Sesji tematem przewodnim i jednocześnie zadaniem rekrutacyjnym jest: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Kryniccy kandydaci, Paweł Domiter i Dawid Kubas mieli za zadanie znaleźć, zbadać, opisać miejsce pamięci oraz podjąć działania, mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na jego temat wśród mieszkańców Krynicy- Zdroju.
-Wśród wielu obiektów, które mogły być przedmiotem naszego projektu, wybraliśmy tajemniczy grób u stóp Góry Parkowej- wspomina Paweł- Jest on poświęcony Leonowi Stasickiemu, który jak głosi kamień na nagrobku „27 XII 1944 r. zginął śmiercią bohaterską”.
Na podstawie analizy materiałów źródłowych, głównie wspomnień starszych mieszkańców Krynicy- Zdroju okazało się, że Leon Stasicki mógł być partyzantem 9 kompanii III batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK por. Juliana Zubka ps. Tatar Oddziału Partyzanckiego „Żbik” Franciszka Paszke ps. Kmicic. Najbardziej prawdopodobna wersja n/t jego śmierci podaje, że zginął na ul. Ebersa zastrzelony przez żołnierza Wehrmachtu.
12 kwietnia na krynickim deptaku Paweł i Dawid zorganizowali happening, który miał przybliżyć mieszkańcom i turystom historię krynickiego bohatera oraz miejsce symbolicznego grobu. Uczniowie przygotowali ulotki z mapką. Przy piosence „Kocham Wolność” śpiewanej przez koleżanki opowiadali historię Leona Stasickiego oraz zachęcali do zapalenia znicza na nagrobku.
-Dodatkową atrakcją były ręcznie wykonane latawce z napisem „Leon Stasicki. Pamiątka z Krynicy- Zdroju. Zapal znicz”. Rozdawaliśmy je spacerującym, którzy wyrażali się z podziwem o naszej akcji. Bardzo chętnie też pozowali do zdjęcia z Pawłem, który był przebrany za partyzanta- wspomina Dawid.
Uczniowie i nauczyciele kibicują Pawłowi i Dawidowi, licząc, że i tym razem uczniowie naszej szkoły znajdą się w gronie reprezentantów Małopolski podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca w Warszawie.
LEON STASICKI ur. 2.03.1925- 27 XII 1944, partyzant, prawdopodobnie 9 kompanii III batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK por. Juliana Zubka ps. ”Tatar” lub OP "Żbik" Franciszka Paszke ps. "Kmicic". Najbardziej wiarygodna wersja n/t jego śmierci podaje, że w krytycznym dniu zjawił się w Krynicy wraz z drugim partyzantem celem zebrania informacji na temat sytuacji w uzdrowisku. Idąc ul. Ebersa, prowadzącą do stacji kolejowej napotkali żołnierza Wehrmachtu, którego zaczęli rozbrajać. Niestety zauważył to z daleka drugi żołnierz i zaczął strzelać , trafił Stasickiego. Ktoś anonimowy postawił symboliczny grób na stokach Góry Parkowej