Przejdź do stopki

Transport klejnotów koronnych do Starej Lubowli

Transport klejnotów koronnych do Starej Lubowli

Treść

Zapraszamy na wydarzenie historyczne zorganizowane przez L’ubovnianskie muzeum – hrad v Starej L’ubovni „Transport klejnotów koronnych z Krakowa na Zamek Lubovna 1655-2015”.
Wydarzenie upamiętnia 360 rocznicę transportu klejnotów koronnych zabezpieczonych w czasie potopu szwedzkiego w Polsce przez Jerzego Lubomirskiego.

Harmonogram

13:00 Dystrybucja ulotek o imprezie
18:00 Przyniesienie klejnotów koronnych na Deptak, parada husarska, piechota i sokolnicy
18:15 Pokazy husarskie i pokazy fechtunku
19:30 Pokazy sokolników z drapieżnikami
21:00 Wyjazd do Starej Lubowli

Tejże rocznicy poświęcono Uroczystości zamkowe w Lubowli w dniach 24.07. – 26.07.2015 r. Podróż klejnotów koronacyjnych rozpocznie się jednak już 17.07.2015 r. w Krakowie, gdzie zostaną one uroczyście załadowane i wyruszą w drogę chronione przez polską husarię, dokładnie tak, jak działo się to w 1655 r. Będzie to rekonstrukcja wydarzeń historycznych z 1655 r. Po drodze, zanim dojadą na zamek w Lubowli, klejnoty odwiedzą zamek w Nowym Wiśniczu oraz Krynicę-Zdrój. W programie wystąpią husarzy z Podolskiego Regimentu Odprzodowego oraz Sokolnicy św. Bawona ze Štiavnickich Bani. Muzeum Lubowelskie przygotowało to wydarzenie we współpracy z następującymi organizacjami: Instytut Słowacki w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek w Wiśniczu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, miasto Krynica – Zdrój, Podolski Regiment Odprzodowy, Sokolnicy św. Bawona ze Štiavnickich Bani. Podczas uroczystości Zamek Lubowla serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie z historią i polskimi klejnotami koronacyjnymi.

Opis wydarzeń historycznych z 1655 roku:
"Nastał rok 1655. Królestwo Polskie nękane jest wojnami ze Szwecją. Okres ten historia Polski nazywa potopem szwedzkim. Nieprzyjacielskie wojska wygrywają bitwę za bitwą, podchodząc pod sam Kraków. Na zamku wawelskim w skarbcu złożone leżą klejnoty koronacyjne wraz z resztą skarbu królewskiego i ważnymi dokumentami. Z powodu nadciągającego wroga trzeba przenieść klejnoty koronacyjne, królewski skarb i dokumenty w bezpieczne miejsce. Dlatego też strażnik skarbu królewskiego otwiera w obecności siedmiu senatorów skarbiec na Wawelu. Starosta spiski i polski hetman koronny, Jerzy Sebastian Lubomirski, zapewnia przewiezienie klejnotów koronacyjnych i skarbu królewskiego. Skarb zostaje przetransportowany na Zamek Lubowla, który daje mu bezpieczne schronienie przez sześć kolejnych lat do 1661 r. Następnie klejnoty zostały zwrócone do Polski."