Przejdź do stopki

Pięć lat partnerstwa miast Bad Sooden-Allendorf i Krynicy-Zdroju

Pięć lat partnerstwa miast Bad Sooden-Allendorf i Krynicy-Zdroju

Treść

Na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia przyjaciół Krynicy-Zdroju (Freundeskreis für die Partnerschaft mit Krynica-Zdrój – Krąg przyjaciół dla Partnerstwa z Krynicą-Zdrój) , w Bad Sooden-Allendorf przebywała delegacja Krynickiego Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf. Wspólnie uczczono jubileusz podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Krynicą-Zdrój a Bad Sooden-Allendorf poprzez realizację projektu „Nasz Region – Nasza Kultura”.

W 2015 roku przypada piąta rocznica zawarcia umowy partnerskiej między miastami Krynica-Zdrój i Bad Sooden-Allendorf. Bad Sooden-Allendorf to urocze niemieckie uzdrowisko  leczące solankami.
Leży w landzie Hesja, w kotlinie wśród zalesionych wzgórz i oddalone jest od Krynicy o 1000 km. Rocznica partnerstwa była znakomitą okazją do promocji dziedzictwa kulturowego i atutów naszego regionu za granicą w realizowanym przez nas projekcie pod nazwą „Nasz Region – Nasza Kultura”, który zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Urzędu Miasta i Gminy Krynica-Zdrój.

Krynicka, 28 osobowa delegacja  przywiozła ze sobą młodych artystów śpiewaków: Paulinę Rogóź (sopran) i Sebastiana Iźwickiego (tenor) pod opieką artystyczną  Małgorzaty Miecznikowskiej-Gugul, z akompaniamentem Barbara Mirek, którzy wystąpili podczas uroczystego koncertu pieśni i arii z repertuaru Jana Kiepury. Łemkowski zespół młodzieżowy „Nadija” (działający od 2009 roku przy Parafii Prawosławnej p.w. Św. Włodzimierza w Krynicy-Zdrój) w swoich pieśniach i muzyce przedstawił zaś kulturę społeczności łemkowskiej podczas koncertu w Parku w Bad Sooden-Allendorf, w Jausenstation i Muzeum Granicznym.
W Bad Sooden-Allendorf zorganizowano również warsztaty rękodzieła prowadzone przez Rafała Boreckiego, rysownika – snycerza z Krynicy Zdroju, wzbogacone przez wystawę jego prac. Na polskim stoisku można było także podziwiać rzeźby i płaskorzeźby Bogdana Kareła, inspirowane ikonografią ludową naszego regionu.
Obchodom jubileuszu piątej rocznicy partnerstwa strona niemiecka nadała bardzo uroczysty charakter.

Obchody jubileuszu partnerstwa, realizację programu projektu, rozpoczęto 4 lipca uroczystością nadania imienia „Park Krynica Zdrój” skwerowi nad „Łabędzim Stawem”  w parku miejskim. Po okolicznościowych przemówienia zasadzono w Parku Miejskim „drzewo Partnerstwa”.
Następnie Przewodniczące obu stowarzyszeń Karoline Hix i Izabela Micek podpisały Akt partnerstwa Stowarzyszeń– dotyczący współpracy na lata następne. Na koniec „Plac Krynica Zdrój” poświecił i pobłogosławił zgromadzonych proboszcz miejscowego kościoła ewangelickiego. Strona niemiecka zorganizowała również bankiet z okazji jubileuszu, który odbył się w pięknej, historycznej „Sali Herbowej”.
W następnych dniach pobytu w Niemczech goście z Polski, w trakcie zorganizowanych przez niemieckich przyjaciół wycieczek, zwiedzili miasto Kassel ze wspaniałą, unikalną 18 wieczną kaskadą wodną i galerię malarstwa oraz Muzeum Graniczne pokazujące ówczesne życie terenów przygranicznych obu państw niemieckich. W trakcie pieszej wędrówki po okolicznych wzgórzach poznano walory przyrodnicze dorzecza Werry.
Realizacja programu zakończyła się pełnym sukcesem - zachwyceni talentem artystów reprezentujących kulturę naszego regionu mieszkańcy i goście miasta partnerskiego zapowiedzieli rewizytę w Małopolsce.
Patronat honorowy nad projektem objęli: Stanisław Sorys – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,
Jan Sobczak – Konsul Generalny RP w Kolonii oraz Frank Hix – Burmistrz Bad Sooden-Allendorf.
Koordynator projektu  Prezes Krynickiego Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf, dziękuje serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji w/w przedsięwzięcia.

Izabela Micek