,,W jaki sposób można wykorzystać energia geotermalną”*

Treść
,,W jaki sposób można wykorzystać energia geotermalną”*
Energia geotermalna pochodzi z gorącego wnętrza kuli ziemskiej. Z każdym kilometrem w głąb temperatura wzrasta średnio o 25°C dlatego pokłady energii zgromadzonej we wnętrzu Ziemi są ogromne i niewyczerpywalne. Najgłębsze odwierty jakie udało się wykonać człowiekowi sięgały kilkunastu kilometrów. Ciepło uwalnia się na powierzchnię poprzez gorącą magmę lub w postaci gorących źródeł czy gejzerów.
Gorące wody Ziemi można wykorzystać w różny sposób. Przykładowo w procesach technologicznych do suszenie lub odparowanie roztworów. Do celów leczniczych tzw. balneologii oraz rekreacyjnych. W energetyce do produkcji prądu i ogrzewania. Przy produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się wodę o dużej temperaturze lub parę geotermalną. Wprowadzona do generatora para wodna napędza turbinę co w efekcie prowadzi do produkcji prądu.
Wyodrębnia się trzy sposoby ogrzewania za pomocą wód geotermalnych:
- bezpośrednie (wydobyta woda geotermalna bezpośrednio ogrzewa budynki, taki sposób jest rzadko stosowany ze względu na wysokie zmineralizowanie wody powodujące korozję instalacji),
- pośrednie (woda geotermalna za pośrednictwem wymiennika ogrzewa wodę centralnego ogrzewania),
- ogrzewanie za pomocą pompy ciepła (ciepło ośrodka o niższej temperaturze np. gruntu, wody czy powietrza przenoszone jest do ośrodka o wyższej temperaturze).
Energia geotermalna jest powszechnie występującym, stabilnym źródłem ciepła. Eksploatacja gorących źródeł jest stosunkowo niska, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Niestety nakłady inwestycyjne są wysokie co związane jest z koniecznością wykonania odwiertów. Wody geotermalne mają właściwości korozyjne, a ich niewłaściwe gospodarowanie może spowodować zanieczyszczenie wód powierzchniowych i głębinowych.
Badania geologiczne w Polsce udowodniły, że pod powierzchnią prawie 80% naszego kraju znajdują się wody geotermalne. Wody te są wykorzystywane w energetyce cieplnej lub w celach rekreacyjno – leczniczych. Pierwsza ciepłownia geotermalna w naszym kraju powstała w 1993 roku na Podhalu w Bańskiej Niżnej.
*Artykuł powstał w ramach kampanii edukacyjnej organizowanej dla mieszkańców Gminy Krynicy-Zdroju związanej z projektem pn. ,,Ograniczenie niskiej emisji na terenie Gminy Krynicy-Zdroju przez zastosowanie urządzeń grzewczych na biomasę i paliwa gazowe”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020.
[1] Hodana M., Holtzer G., Kalandyki K. i in. „Odnawialne źródła energii” Poradnik Kraków 2012.