Przejdź do stopki

Sesja naukowa Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Uzdrowisko Krynica ku czci Prof. dr hab. inż. Władysława Dulińskiego

Sesja naukowa Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Uzdrowisko Krynica  ku czci Prof. dr hab. inż. Władysława Dulińskiego

Treść

W sobotę 15 października br. w sali koncertowej Pijalni Głównej, pod Honorowym Patronatem JM Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Prof. dr hab. inż. Tadeusza SŁOMKI oraz pod Patronatem Burmistrza Krynicy-Zdroju
dr Dariusza REŚKO, odbyła się Uroczysta Sesja Naukowa ku czci Profesora Władysława DULIŃSKIEGO, doradcy naukowego Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A w problematyce eksploatacji nagazowanych wód leczniczych, w 90-tą rocznicę Jego urodzin oraz w 5-tą rocznicę śmierci.

      Sesję przygotowywano od ponad roku, w ścisłej współpracy Uzdrowiska z Wydziałem Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH, z którym Profesor Duliński związany był naukowo przez
całe życie zawodowe.     

Na Sesję „zjechała” do Krynicy cała „generalicja” Wydziału z Dziekanem Prof. dr hab. inż. Rafałem WIŚNIOWSKIM, reprezentującym równocześnie Rektora AGH oraz liczne grono dawnych PT Współpracowników i Wychowanków Profesora Dulińskiego. Splendoru nadawała Sesji obecność Rodziny Profesora  Syna Janusza, Wnuków Jana i Wojciecha
z Żonami oraz dwóch maleńkich Prawnuczek; zapowiedziany udział Senatora Stanisława KOGUTA i Posła Arkadiusza MULARCZYKA oraz Przedstawicieli administracji wojewódzkiej, uczestnictwo Burmistrzów oraz Przewodniczących Rad Miejskich  Krynicy, Muszyny i Piwnicznej, miało dodać wydarzeniu rangi i znaczenia. społeczno - gospodarczego  W Sesji, spośród zaproszonych wielu, wzięli także udział: Naczelny Lekarz Uzdrowiska Pan Zdzisław CHUCHRO, Pani Ewa Svejda-HUTNIKIEWICZ - Prezes Terenowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej w Krynicy oraz Pan Marian CABALA z Wojskowego Szpitala Sanatoryjnego. Uczestnictwo PT Lekarzy w Sesji było bardzo pożądane nie tylko dlatego, że Profesor Duliński bardzo konsekwentnie zwracał się do Lecznictwa o wyjaśnienie wielu zagadnień balneoterapeutycznych, by eksploatacja służyła im najlepiej ale również z myślą o konieczności i z nadzieją na przywrócenie ściślejszej współpracy w relacji lekarz – eksploatator.

Gospodarzem Sesji był Pan Prezes UK-Ż mgr Jerzy SZYMAŃCZYK, któremu sekundował V-ce Prezes mgr inż. Stanisław WIELOCH.

Patronat medialny sprawowała RZECZPOSPOLITA.

Po stronie Krynicy, z upoważnienia Zarządu Uzdrowiska, organizacją Sesji,  zajmowało się Kierownictwo Uzdrowiskowego Zakładu Górniczego, wspomagane przez Dział Marketingu oraz przez Kierownictwo Pijalni; to zwłaszcza Im uroczystość zawdzięcza perfekcyjny przebieg.

      Uroczystego powitania i otwarcia Sesji dokonał Prezes Uzdrowiska, podkreślając wyjątkowość wybranej i przedstawianej tematyki, oraz jej znaczenie dla Krynicy. dla uzdrowisk doliny Popradu oraz dla innych uzdrowisk karpackich, a także dla wielu uzdrowisk dolnośląskich.

      Powitanie dopełnił ADRES Rektora AGH odczytany przez Dziekana Wydziału WNiG.

      Merytoryczną część Sesji rozpoczęło wystąpienie zatytułowane „Półwiecze naukowej współpracy Profesora Władysława Dulińskiego z Krynicą” - Danuty Reśko, krynickiej doktorantki Profesora.

     Profesorowie Stanisław WITCZAK z AGH i Wojciech CIĘŻKOWSKI z Politechniki Wrocławskiej, przedstawili dwa główne przedmioty zainteresowań Profesora Dulińskiego: 

  • rozwiązywanie problemów eksploatacji nagazowanych wód leczniczych, a także technika opomiarowania na etapach wydobycia,transportu i magazynowanie

oraz

  • dobrodziejstwo występującego w Karpatach (w dolinie Popradu) endogenicznego dwutlenku węgla i określenie jego zasobów.

Specjalizację Inżynieria Gazownicza na Wydziale, reprezentował mgr inż. Tomasz BLACHARSKI – Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.

wystąpieniem zatytułowanym „Rozwój inwestycji gazowniczych jako element proekologicznego rozwoju ekonomicznego uzdrowisk karpackich”.

       Burmistrz Krynicy-Zdroju dr Dariusz REŚKO w prezentacji „Krynica-Zdrój kurort tradycji i nowoczesności – historia, perspektywy i wyzwania”, konfrontował znaczenie walorów leczniczych w symbiozie ze specyfiką przyrodniczo-kulturową terenu Gminy, podkreślając znaczenie tradycji  przy nieustannym dążeniu do nowoczesności.
      Pani mgr inż. Edyta Mardaus-KONICKA (Kierownik Ruchu UZG Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A.), czuwająca nad wszystkimi detalami przebiegu Sesji, wypowiedziała swoje marzenia na: „Najbliższą przyszłość”  Zakładu Górniczego; wśród nich pojawiła się koncepcja zagospodarowania dawnej kompresorowni do celów dydaktycznych dla specjalizacji „eksploatacja wód mineralnych” powołanej na Wydziale WNiG  AGH oraz aktualizacja umowy o stałej współpracy Uzdrowiska z Wydziałem i powołanie w Krynicy terenowej jednostki edukacyjnej na bazie istniejącego modelu eksploatacyjnego.

       Tablica pamiątkowa ufundowana na cześć Profesora przez Zarząd Uzdrowiska w Nowym Domu Zdrojowym utrwaliła związek Profesora ze szczególnie podobno przez Niego ukochaną Krynicą; tablicę odsłonił Syn Profesora mg inż. Janusz DULIŃSKI (architekt) w asyście  PT Uczestników Sesji.

       Posesyjne popołudnie rozpoczęto pozdrowieniami „ze świata” i wspomnieniami
o Profesorze. Wzruszające opowiadanie Janusza Dulińskiego o wczesnym sieroctwie Ojca
i o Jego losach okupacyjnych, a także o Jego życiowych trudnościach powojennych, zapoczątkowało  ciąg wspominkowy Wychowanków, Asystentów, Współpracowników
i uczelnianych Przyjaciół Profesora. Raz jeszcze przypomniano Jego wyróżniające cechy osobowe: szlachetność i dobroć, wybitną znajomość problematyki zawodowej i łatwość rozwiązywania skomplikowanych problemów eksploatacyjnych, wyjątkową dociekliwość naukowo-badawczą, osobistą. dyscyplinę i pedanterię we wszystkich działaniach..

       Podkreślano wrażliwość Profesora. a także wielkie Jego zamiłowanie do muzyki; znano je również w Krynicy. wszak niejednokrotnie obserwowano Profesora zasłuchanego
w dźwięki dochodzące z muszli koncertowej. Koncert Krynickiej Orkiestry Zdrojowej dedykowany Profesorowi przez Miasto i przez Uzdrowisko Krynica, ubogacony solowym śpiewem oraz tańcem tutejszych MINIATUREK zapewne podobałyby się Profesorowi...

        AGH-owski dzień w Krynicy zakończono Mszą świętą odprawioną przez Kapelana Uzdrowiska  ks. Dziekana mgr Bogusława SKOTARKA w Kościółku Parkowym.

       Przed wyjazdem z Uzdrowiska, najbardziej dostojni Goście otrzymali od Krynicy pamiątkowe albumy, a wszystkich Uczestników Sesji obdarowano onografią Eksploatacja wód zdrojowych w uzdrowiskach karpackich i sudeckich, będącą opublikowanym efektem półwiecza naukowej współpracy Profesora Władysława Dulińskiego z lecznictwem uzdrowiskowym.

Zdjęcia