Przejdź do stopki

Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju

Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju

Treść

Informacja o działalności Biblioteki Publicznej


Biblioteka (Centralna i wszystkie filie) jest nieczynna, funkcjonuje w możliwym na ten czas zakresie. We wszystkich sprawach można się kontaktować od poniedziałku do piątku telefonicznie pod nr tel. 798 621 951 w godz. od 8-15 oraz pocztą elektroniczną: bp@bibliotekakrynica.pl, bibliotekakrynica@wp.pl. Terminy zwrotu książek zostaną przedłużone. Natomiast kuracjusze i czytelnicy spoza Krynicy są proszeni o odesłanie wypożyczonych książek na adres: Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju, al. Inż. L. Nowotarskiego 1, 33-380 Krynica- Zdrój, zaś kaucje będą odsyłane na wskazane konto.

Na czas ograniczenia bezpośrednich kontaktów i pozostawania w domu nasza biblioteka przygotowała dla swoich czytelników i wszystkich zainteresowanych osób propozycje czytanie książek, artykułów m. in. z naszej gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, obejrzenie wystaw historycznych, zdjęć dawnej Krynicy czy posłuchania opowieści podróżników z różnych stron świata oraz ciekawych prelekcji. Cała oferta jest dostępna za pośrednictwem strony www.bibliotekakrynica.pl., więcej na ten temat w kolejnej informacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Książki, wystawy, prelekcje bez wychodzenia z domu

W sytuacji, kiedy również Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju, jak i wszystkie instytucje kultury w Polsce, jest niedostępna dla swoich czytelników, istnieje możliwość skorzystania z jej oferty za pośrednictwem internetu. Na czas ograniczenia bezpośrednich kontaktów i pozostawania w domu chcemy Państwu zaproponować czytanie książek, artykułów m. in. z naszej gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, obejrzenie wystaw historycznych, zdjęć dawnej Krynicy czy posłuchania opowieści podróżników z różnych stron świata oraz ciekawych prelekcji.

Możliwość wypożyczenia książek, ale w wersji elektronicznej daje nam platforma ibukLibra. Dzięki temu, że Biblioteka opłaca dostęp do tej bazy, czytelnicy mogą skorzystać z ponad 2 tys. tytułów z różnych dziedzin wiedzy, głównie naukowych i popularnonaukowych. Ta propozycja jest skierowana do studentów, np. przygotowujących się do egzaminów, piszących prace licencjackie, magisterskie, uczniów, ale także osób, które chcą poczytać poradniki, literaturę fachową. Kod dostępu do platformy książek ibukLibra można otrzymać pisząc na adres: bp@bibliotekakrynica.pl. Kody są przeznaczone dla zarejestrowanych czytelników krynickiej biblioteki, ale osoby, które nie mają jeszcze konta, mimo zamknięcia placówki mogą samodzielnie zapisać się wchodząc na stronę www.bibliotekakrynica.pl, zakładka konto czytelnika lub klikając link https://krynicazdroj-bpg.sowa.pl/sowacgi.php?typ=acc&KatID=0&op=ZAPBIB.

Czytać bez ryzyka można również poprzez ogólnie dostępne, bezpłatne zasoby cyfrowe. Takim jest jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie - POLONA (polona.pl), która zapewnia dostęp do aż 3 mln książek, czasopism, rękopisów, grafik i wielu innych materiałów. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych publikacji z XIX w. dotyczących Krynicy, np. przewodniki dra Z. Wąsowicza, dra B. Skórczewskiego, dra M. Zieleniewskiego czy chociażby Wspomnienia z Krynicy Bronisława Babla z 1896 r. Miłośnicy dawnej Krynicy znajdą bogaty zbiór fotografii, widokówek sprzed stu czy kilkudziesięciu lat. Wystarczy wejść na stronę polona.pl i w wyszukiwarce wpisać słowo Krynica. Zachęcamy do zapoznania się ze zbiorami innych bibliotek cyfrowych – zestawienie baz polskich i zagranicznych przygotował portal Lustro biblioteki http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/ , http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-swiecie/

Natomiast dzieci i młodzież warto zapoznać z Biblioteką Internetową – wolnelektury.pl, bazą lektur dla uczniów i nauczycieli.

Zachęcamy także do czytania naszej gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, która jest dostępna w wersji cyfrowej: poprzez stronę biblioteki (zakładka Gazeta lokalna) lub pod linkiem http://www.sbc.nowysacz.pl/dlibra/collectiondescription?dirids. Poszczególne numery pisma można otworzyć jako pdf.

Kolejną propozycją są wystawy historyczne przygotowane przez Bibliotekę w wersji cyfrowej. W ostatnich latach były prezentowane w różnych miejscach i przestrzeniach, ale ze względu na ponadczasowy charakter ekspozycji i unikalne materiały zostały udostępnione przez stronę www.bibliotekakrynica.pl/wystawy. Są to: Źródło i Park Słotwiński, Krynickie Drogi do Niepodległości, Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy. Leon Nowotarski, Krynica- Zdrój – uzdrowisko w czasie, Jubileusz 20. lecia wydawania gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia, Tradycje teatralne Krynicy, Na drogach głębi ducha, w światłach Tysiąclecia, Krynica artystyczno-literacka, Obrazy czasu wojny i okupacji, Nasze spotkania z Janem Pawłem II, 50 Festiwali im. Jana Kiepury. Prawie wszystkie wystawy składają się z ok. 20 plansz w formacie pdf, każdą kartę można bez problemu powiększyć, przeczytać teksty, obejrzeć zdjęcia.

Proponujemy posłuchanie i obejrzenie całych relacji lub fragmentów ze spotkań autorskich, które odbywały się w naszej bibliotece (m. in z Wojciechem Jagielskim, Marią Ulatowską, Michałem Ogórkiem), prezentacji podróżniczych (Londyn, Moja droga do Rzymu, Kanada, Santiago de Compostela), prelekcji historycznych (Krynica dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach, Ze zbiorów kolekcjonerskich Ryszarda Kruka, płk Eugeniusz Quirini we wspomnieniach), czytań dramatów (ADHD, Ryszard III z Jerzym Trelą) czy prezentacji multimedialnych (Krynickie sezony kąpielowe) lub reportaży z działań biblioteki. (zakładka Multimedia lub https://www.youtube.com/channel/UCj2-WsHsYEmUkdE6mhEtrOg?view_as=subscriber).

Zapewne nie wszyscy jeszcze mieli okazję obejrzeć ciekawy reportaż TVP Kraków z cyklu Niecodziennik, poświęcony Panu Leszkowi Walczykowi i Makiecie Krynicy z 1862 r. Leszek Walczyk, członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy stworzył w ubiegłym roku wspaniałą makietę przedstawiającą zdrojowisko sprzed 150 lat, 14 miniatur budynków ówczesnego Deptaka, które już od dawna nie istnieją. Makietę o długości 3 m, szerokości 45 cm oraz towarzyszącą jej wystawę można obejrzeć w pawilonie przy Parku Dukieta, a dzisiaj oglądając wspomniany reportaż – (TVP Kraków Niecodziennik: Makieta Leszka Walczyka lub https://krakow.tvp.pl/45690109/makieta-leszka-walczyka).

O kolejnych propozycjach Biblioteki dla Państwa będziemy na bieżąco informować poprzez naszą stronę internetową, facebooka i inne strony interetowe. Równocześnie prosimy o przesyłanie propozycji, pomysłów, uwag. Może ten czas i wyjątkowa sytuacja otworzy jakieś nowe formy działań dla naszych czytelników.