Przejdź do stopki

Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie

Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie

Treść

 

Muzeum Turystyki Górskiej

przy schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej

 

Kontakt

tel. 18 471 54 09

Jest to jedno z kilku działających w polskich górach schronisk prezentujących historię ich poznawania oraz przybliżających tradycje uprawiania turystyki górskiej w Polsce oraz na ziemiach, które niegdyś do Polski należały. 

Muzeum na Jaworzynie Krynickiej otwarto w 1970 roku. Jego ekspozycja poświęcona jest przede wszystkim historii turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego oraz walkom partyzanckim w paśmie Jaworzyny Krynickiej. 

Najcenniejszym eksponatem wystawy jest  księga pamiątkowa pochodząca jeszcze z czasów przedwojennych. Schronisko uległo spaleniu jednak księgę udało się uratować i zachować do dnia dzisiejszego. Można w niej oglądać wpisy pionierów zorganizowanej turystyki górskiej w Beskidzie Sądeckim. W muzeum znajdują się także gabloty poświęcone najwybitniejszym działaczom turystycznym. W ten sposób uhonorowano m.in. Kazimierza Sosnowskiego, który był jednym z pomysłodawców Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz Walerego Goetela, współtwórcy przygranicznych parków narodowych. Jedną z sal poświęcono historii turystyki w Beskidzie Sądeckim, gdzie prezentowany jest dorobek lokalnych działaczy turystycznych oraz geneza wytyczania szlaków i budowy schronisk na tym terenie. Oddzielna część wystawy dotyczy dziejów walk partyzanckich na tych terenach (Pasmo Jaworzyny Krynickiej). Stanowiły one bardzo ważny epizod  podczas działań wojennych w regionie.  

Warto, choć na chwilę, zatrzymać się w swej wędrówce po szlakach Beskidu Sądeckiego, by w Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie poznać bogatą historię tutejszych gór i ludzi z nimi związanych...