Przejdź do stopki

Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową

Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową

Treść

Na fali entuzjazmu, po sukcesie technicznym, organizacyjnym i finansowym kolei linowej na Kasprowy Wiech, działacze Ligi Popierania Turystyki z wiceministrem komunikacji Aleksandrem Bobkowskim na czele, Zarządem Miasta Krynica, władzami uzdrowiska i Ministerstwem Komunikacji 10 września 1936 r. utworzyły spółkę z o.o. „Kolej Górska w Krynicy”, która podjęła się zrealizowania wcześniejszego, pochodzącego z 1932 r. projektu budowy kolei linowo-terenowej na Górę Parkową.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 625.000 zł. Kolej oddano do użytku 19 grudnia 1937 r., a otwarcia dokonał inicjator przedsięwzięcia – inż. Aleksander Bobkowski.  Do chwili wybuchu wojny z nowej inwestycji skorzystało ponad 150.000 osób.

Od kilkudziesięciu lat w większości miejscowości górskich koleje linowe stanowią jedną z głównych atrakcji, a zarazem umożliwiają, a co najmniej – ułatwiają uprawianie sportów zimowych i turystyki. Dla wielu osób stanowią atrakcję samą w sobie, bo łączą nietrudne pokonywane wysokości z miłym spędzaniem czasu na szczycie, gdzie zwykle poza punktami widokowymi do dyspozycji gości są restauracje i miejsca zabaw dla dzieci. Zresztą sam przejazd koleją linową, choć zwykle trwa dość krótko, stanowi świetną rozrywkę. Stąd też miasta turystyczne, dysponujące kolejami linowymi, są dla gości atrakcyjniejsze niż te, które jeszcze ich nie mają. Krynica od  prawie 79 lat korzysta z kolei na Górę Parkową i jej historia dowodzi jak bardzo srebrne wagoniki stały się częścią tej pięknej tradycji, dzięki której beskidzkie uzdrowisko co roku przyciąga setki tysięcy gości.

http://www.pkl.pl/koleje-i-wyciagi.html

BILET KOLEJKA NORMALNY 27 - 64 ULGOWY 5-26, 65+
góra - Dół 16 zł 13 zł
w jedną stronę 11 zł 8 zł
OPIEKUN GRUP SZKOLNYCH * 2 zł 1 zł

* 1 Opiekun  na 10 Podopiecznych

Opłaty inne:

-rower, bagaż duży - bilet góra-dół 5 zł, bilet w jedną stronę 3 zł

-przewóz psa (wyłącznie w kagańcu) - bilet góra-dół 5 zł, bilet w jedną stronę 3 zł

BILET ZJEŻDŻALNIA    
POJEDYNCZY PRZEJAZD 4 zł  
5 PRZEJAZDÓW 15 zł

 

 

10 PRZEJAZDÓW 20 ZŁ  

Istnieje możliwość zapłaty kartą płatniczą w kasie.

SKLEP ONLINE

Bilety można kupić w naszym sklepie online z wyprzedzeniem  do 30 dni.

Uwagi do cennika:

Przejazd darmowy przysługuje: 
• Dzieciom do 4 lat - przejazd na podstawie biletu opiekuna. Wiek dziecka należy potwierdzić ważnym dokumentem. Nie pobiera się dodatkowej opłaty za wózek dziecięcy.

Komu przysługuje bilet ulgowy: 

 


•Dzieciom do 10 lat. 
•Dzieciom i młodzieży szkolnej na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. 
•Studentom do 26 roku życia na podstawie ważnej polskiej legitymacji studenckiej, legitymacji ISIC oraz EURO 26. 
•Osobom po 65 roku życia za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek.

Cena biletu dla opiekunów grup szkolnych/przewodników (1 na 10 podopiecznych) - 2 zł

GRUPY

Formularz zamówienia znajduje się w zakładce Regulaminy.

Rabat dla członków PTTK 

Dla członków PTTK udzielany jest rabat  wysokości 10% na przejazdy góra, góra-dół lub dół. Podstawą do otrzymania rabatu jest "Legitymacja - Karta Rabatowa PTTK", której ważność potwierdzona jest znaczkiem. Bilety z rabatem można zakupić wyłącznie w kasie kolei.