Przejdź do stopki

Karol Okrasa szkolił mistrzów!

Karol Okrasa szkolił mistrzów!

Treść

Krynica-Zdrój. We wtorek w malowniczej Krynicy-Zdrój odbyło się wyjątkowe szkolenie skupiające blisko 300 pasjonatów sztuki kulinarnej. Gościem specjalnym wydarzenia był sam Karol Okrasa.

Treść:

Szkolenie Mistrzów Kulinarnych organizowane przez Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zgromadziło w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdrój, w tym szefów kuchni, restauratorów, właścicieli hoteli oraz młodzież z klas gastronomicznych, którzy z zainteresowaniem śledzili prezentacje i pokazy kulinarne.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości i wystąpień organizatorów, którzy zaprezentowali bogaty program szkolenia. Kolejno Marek Zborowski, znany technolog żywności, podjął temat mięsa drobiowego, analizując jego aspekty jakościowe, zdrowotne oraz miejsce w nowoczesnej technologii gastronomicznej. Wnikliwie zbadał obawy związane z konsumpcją drobiu, dostarczając uczestnikom cennych wskazówek.

Następnie Paweł Wojtyga, ceniony szef kuchni z Krakowa (Warsztat Qulinarny), zaprosił do świata drobiu w gastronomii, łącząc wiedzę z interakcją. Jego wykład wzbogacił praktyczna demonstracja, podczas której przygotował zaskakujące danie z… surowej kaczki, wykorzystując techniki kuchni molekularnej. Podkreślił znaczenie drobiu w różnorodnych kulturach i przedstawił najnowsze trendy konsumenckie oraz zastosowanie soli w kulinarnej obróbce mięsa. Co ciekawe, poleca aby do mięsa, które ma być smażone używać soli, ale tej nie jodowanej.

Po przerwie kawowej uwagę zgromadzonych przykuł Mateusz Klimek, dietetyk, który szczegółowo omówił rolę mięsa drobiowego w dietoterapii, podkreślając jego znaczenie w zapobieganiu chorobom oraz w diecie osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Piotr Juszczak, psycholog biznesu, przedstawił natomiast wpływ merchandisingu na menu restauracyjne, dając praktyczne porady, jak skutecznie prezentować dania i zachęcać klientów do ich wyboru.

Kulminację szkolenia stanowił pokaz kulinarny Karola Okrasy, który zainspirował uczestników barokową interpretacją polskiej kuchni. Prezentacja ta stała się prawdziwym świętem dla zmysłów, łącząc tradycję z nowoczesnością.

-     Chciałem was nakarmić emocjami, które ja dziś tutaj mam wrażenie, zaryzykuję, będę się bawił najlepiej z całej sali, bo ja najlepiej się bawię gdy gotuje - mówił Karol Okrasa. - Znaczenie ma tylko to, czy mi się uda dotrzeć do waszej świadomości żebyście zrozumieli o co w gotowaniu na prawdę chodzi.

-     Granice przyzwoitości kulinarnej nie istnieją, możemy je na swój sposób łamać, na swój sposób interpretować - dodał. - Róbcie tak żeby wam było dobrze, nie próbujcie się przypodobać. Matejko był najlepszy, czy Picasso był najlepszy? Nie da się tego porównać i w kuchni, którą ja uznaje za sztukę, jest dokładnie tak samo. Każdy maluje jak chce i to pozwala nam kreować w kuchni.

Szkolenie zakończyło się podsumowaniem i ogłoszeniem konkursu na autorską potrawę z drobiu. W konkursie będzie mógł wziąć udział każdy i wygrać m.in. staż  w restauracji Platter by Okrasa. O szczegółach będzie można dowiedzieć się już za kilka dni na stronie mitosmakuje.pl

-     Jesteśmy zbudowani, że przedstawiciele branży gastronomicznej tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Obecność kilkuset osób utwierdza nas w przekonaniu, że Sądecczyzna, a konkretniej Krynica Zdrój to bardzo silny punkt na kulinarnej mapie Polski pełen talentów, które gotowe są uczyć się i rozwijać po to by serwować swoim klientom jeszcze lepsze potrawy - mówi Aneta Oleksy-Gębczyk, główna organizatorka szkolenia. - Bardzo dziękuję Władzom Krynicy-Zdrój, Uzdrowiska Krynica-Żegiestów, Cechowi Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, za wsparcie w realizacji tego wydarzenia, całemu zespołowi projektowemu i wszystkim ludziom bez których zorganizowanie tego spotkania nie byłoby możliwe. Mam nadzieje, że wiedza wyniesiona za szkolenia zainspiruje do eksperymentowania z mięsem drobiowym w kuchniach. Ja osobiście, bardzo się cieszę, że to niezwykle inspirujące wydarzenie odbyło się akurat tutaj, na Sądecczyźnie.

 

To nie jedyna wizyta Karola Okrasy w Krynicy. Już 13 lipca Mistrz Kulinarny poprowadzi imprezę plenerową na krynickim deptaku.

Projekt Finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego