Przejdź do stopki

Odkryj sekrety kulinarnych mistrzów z Karolem Okrasą w Krynicy-Zdroju

Odkryj sekrety kulinarnych mistrzów z Karolem Okrasą w Krynicy-Zdroju

Treść

Odkryj sekrety kulinarnych mistrzów z Karolem Okrasą w Krynicy-Zdroju

 

Krynica-Zdrój.  Branża gastronomiczna i hotelarska ma niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w ekskluzywnym szkoleniu prowadzonym przez znanych szefów kuchni, w tym wybitnego Karola Okrasę. Wydarzenie, zatytułowane "Szkolenie Kulinarnych Mistrzów z Karolem Okrasą", odbędzie się w dniu 12 marca 2024 w historycznej Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

 

Podczas bezpłatnego szkolenia uczestnicy będą mieli okazję nie tylko do spotkań z czołowymi postaciami świata kulinarnego, ale także do zgłębienia wiedzy na temat nowoczesnych technik gotowania, trendów w gastronomii oraz zdrowotnych i jakościowych aspektów produktów, ze szczególnym uwzględnieniem mięsa drobiowego.

W programie szkolenia znajdą się:

- ekskluzywny pokaz kulinarny Karola Okrasy,

- dyskusje na temat merchandisingu w menu,

- wykłady dotyczące mięsa drobiowego, w tym jego roli w dietetyce i na restauracyjnych stołach,

- prezentacja kuchni molekularnej, która z pewnością zainspiruje do eksperymentów w kuchni.

 

Szkolenie to nie tylko okazja do nauki od najlepszych, ale również szansa na networking z innymi profesjonalistami z branży.

 

-    Celem tego wydarzenia jest nie tylko podzielenie się wiedzą i umiejętnościami, ale także inspirowanie uczestników do eksplorowania nowych możliwości w kulinariach - mówią organizatorzy szkolenia.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.mitosmakuje.pl

 

Jak się bezpłatnie zarejestrować?

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zainteresowani uczestnictwem proszeni są o przesłanie zgłoszenia do 1 marca 2024 roku za pomocą dostępnego formularza na stronie www.mitosmakuje.pl.  (zgłoszenie nie gwarantuje automatycznego udziału w szkoleniu – uczestnicy otrzymają potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową).

 

O organizatorach:

Wydarzenie jest częścią większego projektu mającego na celu promowanie innowacji w kulinariach prowadzonego przez Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu. Organizatorzy mają nadzieję, że szkolenie zainspiruje uczestników do eksperymentowania z nowymi smakami i technikami, przyczyniając się do rozwoju branży gastronomicznej w Polsce.

 

Zapraszamy do udziału w tym niezapomnianym wydarzeniu, które stanowi most między tradycją a nowoczesnością w kulinariach. Nie przegap okazji do bycia częścią kulinarnego świata na najwyższym poziomie.

 

Kontakt dla mediów:

508 114 216 | kontakt@mitosmakuje.pl