Przejdź do stopki

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

Treść

Społeczny Komitet Budowy Pomnika błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Sługi Bożego Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Krynicy-Zdroju zaprasza na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, która odbędzie się 23 lipca (niedziela) 2023 r. 

15:00 Msza św. w Kościele Zdrojowym pod przewodnictwem JE biskupa Leszka Leszkiewicza i przemarsz uczestników pod pomnik

16:20 Odsłonięcie i poświęcenie pomnika przy Kościele pw. Przemienienia Pańskiego i MB Częstochowskiej w Parku Zdrojowym

W dniu 23 lipca (niedziela) odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie pomnika Arcybiskupa Antoniego Baraniaka przy kaplicy w Parku Zdrojowym w Krynicy - Zdroju. Uroczystość  rozpocznie się o godz. 15.00 Mszą św. w Kościele Zdrojowym pod przewodnictwem JE ks. biskupa Leszka Leszkiewicza. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy udadzą się do Parku Zdrojowego. Tam, przy kaplicy p.w. Przemienienia Pańskiego i MB Częstochowskiej zostanie poświęcone i odsłonięte popiersie abp. Antoniego Baraniaka, w miejscu gdzie znajduje się pomnik błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

KSIĄDZ ARCYBISKUP ANTONI BARANIAK (ur. 1 stycznia 1904 w Sebastianowie, zm. 13 sierpnia 1977 r. w Poznaniu).

Arcybiskup Metropolita Poznański w latach 1957-1977, salezjanin, kapelan i sekretarz prymasów Polski: Augusta Hlonda oraz Stefana Wyszyńskiego.

 

Aresztowany równocześnie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim, 26 września 1953 r. W czasie brutalnego śledztwa w mokotowskim więzieniu, komuniści usiłowali wymusić na duchownym zeznania obciążające Prymasa. Przesłuchiwano Go ponad 140 razy. Biskup nie ugiął się i ciężko chory, w kwietniu 1956 r., został przeniesiony i internowany w Domu św. Elżbiety przy ul. Pułaskiego w Krynicy-Zdroju. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. Był wielkim miłośnikiem Krynicy. Często przyjeżdżał do uzdrowiska na leczenie i wypoczynek, już od lat pięćdziesiątych XX w. Jeździł na nartach, wędrował górskimi szlakami turystycznymi, organizował dla dzieci i młodzieży wycieczki oraz projekcje filmowe. Był członkiem krynickiego oddziału PTTK. Wśród mieszkańców Krynicy miał wielu przyjaciół i znajomych, z którymi utrzymywał serdeczne relacje, przesyłając życzenia, listy. Wieloletnia znajomość łączyła Go m.in. z rzeźbiarzem Ignacym Proszowskim i jego rodziną. W dniu 11 listopada 2018 r. Arcybiskup Antoni Baraniak został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. W październiku 2017 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny niezłomnego kapłana.

 

 Inicjatorem powstania pomników Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Arcybiskupa Antoniego Baraniaka był Henryk Opilo. Pomysł poparły władze miejskie, a zrealizował Społeczny Komitet. Budowę sfinansowano ze składek mieszkańców, kuracjuszy i ludzi dobrej woli. Popiersia Prymasa i Arcybiskupa to rzeźby autorstwa Ignacego Proszowskiego, które powstały pod koniec lat 50. tych XX w. Na podstawie tych rzeźb odlewy z brązu wykonał Piotr Piszczykiewicz, a cokoły z kamienia piaskowego Jan Sędzik.

 

 

Społeczny Komitet Budowy Pomnika błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Krynicy - Zdroju.