Questing

CO TO JEST QUESTING?

Questing - Wyprawa Odkrywców to forma gry terenowej, metoda polegająca na tworzeniu questów (wypraw) czyli tras „spacerowych”, które prezentują historię lub przyrodę miejscowości bądź okolicznych atrakcji przyrodniczo-kulturowych, dając możliwość na lepsze poznanie danego miejsca.
Uczestnik Wyprawy otrzymuje Kartę Questu - Wyprawy Odkrywców, składającą się z reguły z mapy i wskazówek (napisanych wierszem), które w sposób edukacyjny prowadzą po miejscowości lub innym miejscu prezentując jego najciekawsze walory. Nagrodą w Wyprawie jest znalezienie ukrytego Skarbu, do którego prowadzą różne wskazówki i zagadki, które uczestnik Wyprawy musi po drodze odgadnąć.

Questing jako metoda przypomina znane wszystkim „podchody”, jednakże mocno związana jest z edukacją regionalną

Gra skierowana jest dla turystów i mieszkańców, w tym dla rodzin z dziećmi oraz grup szkolnych.

 

Questy na terenie Krynicy-Zdroju

Sławni co w Krynicy mieszkali - pobierz i wydrukuj quest

Tematyka - Wyprawa zapoznaje Cię z wybitnymi postaciami, które związane były z Krynica-Zdrój.

Gdzie to jest? - Wyprawę należy rozpocząć spod pomnika Jana Kiepury (przystanek HAWANA). 

Ciekawostki krynickiego deptaka- pobierz i wydrukuj quest

Tematyka - Wyprawa pozwoli poznać ciekawe miejsca i budowle zlokalizowane wokół krynickiego deptaka.

Gdzie to jest? - Wyprawę rozpoczynamy od wejścia na deptak od strony ulicy Kraszewskiego, poniżej poczty, obok kiosku – Okrąglaka. GPS: 49°2’54.9”N 20°57’22.4”E

„W poszukiwaniu Nikifora”

Tematyka - Quest prowadzi turystę po Krynicy-Zdroju, pomagając mu odkrywać miejsca związane ze słynnym malarzem Nikiforem

Gdzie to jest? - Wyprawę rozpoczynamy się w Krynicy Dolnej  /dawniej  Wsi/  obok  cerkwi  przy  ul. Kraszewskiego. Można  tam dojechać autobusami, busami (kierunek Muszyna, Szczawnik)  i  wysiąść  na  przystanku  tuż za cerkwią.

Tu, gdzie śpiewał Kiepura

Tematyka - Wyprawa po Krynicy-Zdroju odkryje przed Tobą miejsca związane z Kiepurą, Festiwalem im. Jana Kiepury
i ludźmi, którzy go tworzyli.

Gdzie to jest? -  Quest rozpoczyna się pod Pomnikiem Kiepury w Krynicy-Zdroju przy ul. Piłsudskiego (przystanek „Hawana”).

Mieszkańcy Krynickiego Parku

Tematyka - Quest pozwoli Ci zapoznać się z gatunkami kręgowców zamieszkujących tereny parku oraz z ciekawostkami na ich temat.

Gdzie to jest? -  Trasa rozpoczyna się na Deptaku, na schodach między Pijalnią Główną oraz Muszlą Koncertową.


Quest na terenie Tylicza

Mofety i wodne skarby Tylicza - pobierz i wydrukuj quest

Tematyka - Wyprawa zapoznaje Cię z największym dziedzictwem Beskidu Sądeckiego – WODĄ, w postaci źródeł wód mineralnych, mofet, wodospadów, rzek i potoków.

Gdzie to jest? - Wyprawę należy rozpocząć z parkingu przy ulicy Wolności 8, tj. obok Rozlewni Wody Mineralnej - w kierunku Powroźnika i Muszyny