Przejdź do stopki

Woda naszym bogactwem

Woda naszym bogactwem

Treść

W roku szkolnym 2015/16 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynce przystąpił do projektu „Woda naszym bogactwem” współfinansowanego przez Fundusz Partnerstwa i Fundusz Kropli Beskidu.

Głównym celem było zmniejszenie ilości zużywanej wody w szkole o 20%. Podjęliśmy wiele działań, aby osiągnąć sukces, m.in.:

- wymieniliśmy stare krany umywalkowe na baterie  jednouchwytowe wraz z perlatorami,

- zastąpiliśmy stare sedesy i miski ustępowe na sedesy ze spłuczką Start/Stop i dwudzielnym zaworem spustowym wraz z częściową przeróbką instalacji wodno-kanalizacyjnej,

- zamontowaliśmy w toalecie pisuar

 - oraz  360l. zbiornik na deszczówkę na potrzeby podlewania ogródka szkolnego.

Wśród społeczności lokalnej Muszynki został przeprowadzony audyt wodny na podstawie ankiet skierowanych do gospodarstw domowych. Każdy uczeń wraz z rodzicami miał za zadanie przeprowadzić ankietę w swoim domu i dopilnować, aby była ona wypełniona rzetelnie i sumiennie. Pozwoliło nam to wskazać miejsca, gdzie się zużywa najwięcej wody, a gdzie najmniej, czyli  zobrazowało codzienne zużycie wody w przeliczeniu na jednego domownika. W szkole prowadzony jest na bieżąco monitoring wody, aby sprawdzić, czy zamierzone cele zostaną spełnione. A więc w ten prosty sposób podjęliśmy tak ważną dla naszej planety, w tym również naszego Beskidu Sądeckiego, tematykę kurczenia się zasobów wody pitnej, a tym samym sposobów na jej oszczędzanie. Chcieliśmy w szczególności uwrażliwić zarówno mieszkańców, jak i naszych uczniów na niezaprzeczalny fakt, iż człowiek jako cząstka przyrody jest z nią nierozerwalnie związany. Jest to obopólna zależność, człowiek ma na nią ogromny wpływ i jednocześnie  jego życie zależy od niej. Aby więc osiągnąć pozytywne rezultaty naszej  działalności ekologicznej, zachęcaliśmy dzieci do aktywnej postawy w odkrywaniu świata przyrody i jego tajemnic. W ramach cyklu zajęć i warsztatów poznawaliśmy rolę wody w przyrodzie, ale też w życiu człowieka, przeprowadzaliśmy szereg doświadczeń i eksperymentów, przeprowadzaliśmy analizy badawcze z wykorzystaniem „teczki ekobadacza”. Młodzi odkrywcy byli szczególnie zafascynowani naszym „wodnym laboratorium”. Zaprosiliśmy również do naszej szkoły specjalnego gościa, p. Mariusza Migacza, pracownika Zakładu Produkcyjnego Coca-Cola Tylicz, który opowiedział dzieciom o sposobach pozyskiwania wody, jej uzdatniania i oszczędzania. Dzieci z zainteresowaniem słuchały gościa, zadawały pytania, na które z niecierpliwością oczekiwały odpowiedzi.

Zaplanowaliśmy także wycieczkę do  Stacji Uzdatniania Wody w Powroźniku oraz Krynicy Zdroju (Czarny Potok), aby naocznie przekonać się, gdzie i w jaki sposób kontrolowana jest woda pitna dostarczana mieszkańcom. Uczniowie poznali proces wydobywania wody, oczyszczania i filtracji. Szczególnie zaskoczeni byli faktem, iż proces ten jest tak długotrwały i skomplikowany. Obejrzeli również z bliska laboratorium, w którym wykonywane są wszelkie badania parametrów wody.

W ramach zaplanowanych działań odbył się festyn rodzinny,  promujący działania w zakresie ochrony zasobów wodnych. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia wystawy fotografii (zdjęcia przed remontem i po modernizacji, zdjęcia z zajęć warsztatowych, wyjazdów) oraz otrzymali ulotki na temat oszczędzania wody. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku  i zdrowej, czystej, świeżej wody mineralnej do picia.

Na zakończenie projektu nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Jak oszczędzać wodę” . Konkurs został ogłoszony dla wszystkich szkół i przedszkoli z terenu miasta i gminy Krynica-Zdrój. Wpłynęło 45 prac plastycznych. Uroczyste wręczenie nagród, dyplomów i upominków odbyło się w CH „Pasaż Krynicki”. Tam również zorganizowano wystawę najlepszych prac.

Realizacja projektu edukacyjnego „Woda naszym bogactwem” przyniosła wiele korzyści dla szkoły i społeczności lokalnej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawą i atrakcyjną formą zajęć, byli naukowcami i badaczami. Liczymy, że stali się jednocześnie bardziej odpowiedzialni za podejmowane działania, a nasza praca przyniesie wymierny efekt w przyszłości.