Bezpłatne badania spirometrii w Krynicy-Zdroju

Sprawdź kondycję swoich płuc w Krynicy-Zdroju!

 

W Krynicy-Zdroju jednym z największych ośrodków lecznictwa uzdrowiskowego
i sanatoryjnego w Polsce, już w najbliższy piątek pojawi się stoisko kampanii Płuca Polski. Przed pomnikiem Adama Mickiewicza, w specjalnie wyznaczonej strefie, personel medyczny będzie wykonywał badania spirometryczne, które pozwalają ocenić m.in. pojemność płuc. Dodatkowo każdy chętny będzie miał możliwość ocenić swoje ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) za pomocą POChP Skanera.

 

9 sierpnia, w godzinach 11.00 – 16:00 przy Alei Nowatorskiego w Krynicy-Zdroju do dyspozycji kuracjuszy będą przedstawiciele kampanii oraz wykwalifikowane pielęgniarki. Chętni będą mieli okazję skorzystać z krótkiego, bezpłatnego badania spirometrycznego. Powinny je zrobić szczególnie osoby palące papierosy, ponieważ są to osoby wyjątkowo narażone na choroby płuc. Na stoisku dostępny będzie również POChP Skaner - narzędzie, za pomocą którego, odpowiadając na kilka pytań, można ocenić ryzyko ewentualnego zachorowania na POChP.

 

Wszystko to wydarzy się w ramach 5. edycji kampanii Płuca Polski, której celem jest edukacja w zakresie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Wiedza społeczeństwa na temat zagrożeń, ryzyka i konsekwencji związanych z tymi schorzeniami jest nadal niewystarczająca.

 

Skąd pomysł na badanie płuc w Krynicy-Zdroju? To właśnie tutaj licznie przyjeżdżają kuracjusze i pomyśleliśmy, że to dobre miejsce, gdzie każdy, bez pośpiechu, będzie mógł zatrzymać się na naszym stoisku, zapoznać się z przygotowanymi materiałami edukacyjnymi oraz skorzystać z badania spirometrycznego. Pamiętajmy, że profilaktyczne wykonywanie badań zmniejsza ryzyko przeoczenia pewnych objawów, wskazujących na choroby płuc, a dość często niestety mylonych ze słabą kondycją organizmu” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

POChP to poważna choroba, która dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Stanowi jedną z podstawowych przyczyn zgonów – w Polsce umiera na nią ok. 17 tysięcy osób rocznie. Chorym nieustannie dokucza duszność, kaszel i często odkrztuszają wydzielinę. Wskazane objawy są zwykle bagatelizowane. Tymczasem w walce z POChP ważna jest wczesna diagnoza choroby, możliwa dzięki prostemu i nieinwazyjnemu badaniu – spirometrii. Jest ona zalecana głównie osobom palącym oraz po 50 roku życia. To u nich ryzyko zachorowania jest największe.

 

„Idiopatyczne (czyli samoistne) włóknienie płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest samoistne
i nie posiada jednoznacznie określonych przyczyn oraz czynników ryzyka. Choroba
w większości przypadków rozpoznawana jest u osób palących dłużej niż 20 lat więcej 20 papierosów dziennie oraz narażonych na zanieczyszczenia środowiska, związane z pyłami zarówno organicznymi, jak i nieorganicznymi. Ryzyko chorobowe wzrasta wraz z wiekiem,
a więc ze względu na postępujący proces starzenia się społeczeństwa polskiego, można wnioskować, że odsetek zachorowań będzie się pogłębiał z biegiem lat”
–  komentuje dr Katarzyna Lewandowska, ekspert kampanii Płuca Polski z Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) chorują głównie mężczyźni po 65. roku życia. Ze względu na mało charakterystyczne objawy, przy stawianiu diagnozy bardzo ważny jest dokładny wywiad z pacjentem na temat zaobserwowanych symptomów. Należą do nich przede wszystkim: zadyszka przy wysiłku fizycznym w początkowym stadium IPF,
a w przypadku nasilenia choroby – również zadyszka w czasie spoczynku. Chorzy często skarżą się także na bardzo męczący, napadowy suchy kaszel. Dość charakterystycznym objawem są zasinione wargi, a także pałeczkowate palce. Takie objawy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem specjalistą.

 

„Dzięki badaniom spirometrycznym organizowanym w ramach kampanii Płuca Polski, chcemy zadbać o kondycję płuc naszych mieszkańców i odwiedzających nas kuracjuszy” – przekonuje Piotr Ryba, Burmistrz Krynicy-Zdroju. „Zachęcam wszystkich do odwiedzenia stoiska i skorzystania z bezpłatnej konsultacji, którą daje ta akcja” – dodaje Burmistrz.

 

Osoby chore na POChP i IPF nie muszą rezygnować z dotychczasowego stylu życia. Mogą nadal być aktywne fizycznie oraz cieszyć się życiem. Ważne jest, aby regularnie poddawać się okresowym badaniom oraz trzymać się ustalonego planu leczenia, które pomoże uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.


Kampania Płuca Polski ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat chorób płuc, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niosą za sobą te choroby. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby, a objawy często mylą ze słabą kondycją. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie chorób jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby, poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec przedwczesnym zgonom. W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie akcje angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc, przy wsparciu firmy Boehringer Ingelheim.

Więcej informacji na temat kampanii Płuca Polski na stronie: www.plucapolski.pl

oraz FB kampanii: www.facebook.com/kampaniaplucapolski/

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Romanowicz, e-mail: magdalena.romanowicz@procontent.pl, tel. 531 844 325.

Tagi