Przejdź do stopki

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji Światowego Dnia Ziemi

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji Światowego Dnia Ziemi

Treść

W środę, 22 kwietnia w Krynicy-Zdroju z okazji Światowego Dnia Ziemi odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, której współorganizatorami byli krynicki oddział Polskiego Klubu Ekologicznego i Naczelna Organizacja Techniczna.

Z racji swojej historii, z racji modelu uzdrowiska z 1864 roku określonego przez profesora Józefa Dietla, z racji gminnych obszarów przyrodniczo-cennych i turystyczno-uzdrowiskowych Krynica-Zdrój zasługuje na taką sesję w Dniu Ziemi, zwłaszcza, że poruszane na niej tematy były związane z rolnictwem i gospodarką wodno-ściekową w terenach górskich na przykładzie naszej Gminy.

Na wstępie dr Danuta Reśko z Polskiego Klubu Ekologicznego przedstawiła historię Światowego Dnia Ziemi oraz tematykę i wagę rozwiązywania problemów ekologicznych przez lokalną społeczność bez względu na opcje i sympatie polityczne. Zwróciła także uwagę na brak podstawowej wiedzy o jakże szerokich zagadnieniach związanych z ekologią.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Jucherski, kierownik Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego -Górskiego Centrum Badań i Wdrożeń w Tyliczu, w swoim wystąpieniu na temat rolnictwa na obszarach przyrodo-cennych Sądecczyzny na przykładzie Gminy Krynicy-Zdroju przedstawił potencjalne zagrożenia dla wody wynikające z nieprawidłowego stosowania i przechowywania jakże cennych nawozów naturalnych. Zwrócił uwagę na bezwzględną konieczność promowania w naszej Gminie rolnictwa ekologicznego podkreślając, że jest możliwość uzyskiwania dopłat na rozwój takiego rolnictwa, a instytut służy pomocą w zakresie wdrażań w gospodarstwach rolnych rozwiązań ekologicznych.

 Tematyka kolejnych wystąpień dotyczyła gospodarki wodno-ściekowej i jej specyfiki w Gminie Krynicy-Zdroju. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Tomasz Demkowicz w swojej prezentacji przedstawił uczestnikom sesji zrealizowany program wodno-ściekowy gminy współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na kwotę prawie 75 mln złotych z 85% dofinansowaniem oraz dodatkowe inwestycje poprawiające gospodarkę wodno-ściekową. Główny specjalista z Instytutu w Tyliczu inż. Andrzej Walczowski zaprezentował wyniki badań, jakości wody pitnej i metodologię kształtowania kosztów wody, ścieków oraz instalacji sanitarnej i kanalizacyjnej. Z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość, że w Krynicy-Zdroju wodę z kranów możemy pić bez obaw. Problemem, który wynika z badań, jest jakość wody w studniach i w związku z tym należy edukować mieszkańców jak mają sobie z nim poradzić.

Obecni na sesji Burmistrz Dariusz Reśko, Dyrektor Klastra Energetycznego w Nowym Sączu, Radni, Sołtysi, przewodniczący osiedli, przedstawiciele NOT z Prezesem Andrzejem Jakubowskim, przedstawiciele Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II i mieszkańcy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień oraz dyskusji o oczyszczalniach przydomowych.

Mam nadzieję, że sesja Rady Miejskiej zwołana w Dniu Ziemi ze względu na swój uroczysty charakter pokazała wagę problemów ekologicznych naszej gminy tych, które ogromnym kosztem mamy już rozwiązane i tych, które na rozwiązania czekają poprzez wspólne działania samorządu i mieszkańców.

Małgorzata Półchłopek
Przewodnicząca Rady miejskiej w Krynicy-Zdroju