Przejdź do stopki

Hokej w sercach ludzi naszych regionów

Hokej w sercach ludzi naszych regionów

Treść

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013


Od 1 stycznia 2015 r. Krynickie Towarzystwo Hokejowe Klub Młodzieżowy Krynica rozpoczęło realizację projektu pn. „Hokej w sercach ludzi naszych regionów”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Partnerem zagranicznym w projekcie jest klub hokejowy naszych południowych sąsiadów HC 46 Bardejov. Realizacja projektu opierać się będzie na wymianie doświadczeń, wspólnych szkoleniach i zajęciach sportowych.
Projekt ten ma służyć pogłębieniu istniejącej współpracy lokalnego społeczeństwa w zakresie sportu, a w szczególności hokeja na lodzie.

Przyjęto najważniejsze cele projektu:
- promowanie lokalnych inicjatyw oraz wzmocnienie relacji poprzez współpracę transgraniczną między klubami sportowymi,
- stworzenie platformy do dalszego rozwoju współpracy transgranicznej,
- zapewnienie sprzętu sportowego i strojów meczowych dla młodych hokeistów,
- poprawa jakości szkolenia.

Główne grupy docelowe, dla których projekt jest realizowany to:
- dzieci i młodzież w obu regionach przygranicznych, zainteresowane uprawianiem sportu bez względu na płeć. Wspólne działania realizowane w projekcie przez obydwa kluby pozwolą młodym hokeistom podnieść swoje umiejętności i zdobycie doświadczenia dzięki udziałowi w szkoleniu prowadzonym przez zagranicznych trenerów, udziale w meczach towarzyskich i wspólnym spędzaniu czasu,
- menedżerowie i trenerzy młodzieżowych klubów hokejowych z Bardejova i Krynicy-Zdroju. Wspólnymi działaniami w ramach projektu, oba kluby hokejowe umożliwią trenerom i menedżerom rozwijać umiejętności i zdobywać doświadczenie dotyczące wdrażania procesu treningowego oraz wzmacniać istniejące kontakty.

W ramach realizowanego projektu przeprowadzony następujące działania:
W dniu 16.03.2015 r. w Krynicy-Zdroju zostało przeprowadzone szkolenie dla trenerów z obydwu klubów uczestniczących w Projekcie „ Hokej w sercach ludzi naszych regionów”, wnioskodawcy - KTH KM Krynica oraz partnera zagranicznego - HC 46 Bardejov. Celem szkolenia była wymiana doświadczeń, myśli szkoleniowej oraz transfer specjalistycznej wiedzy trenerskiej, wykorzystywanej w zajęciach hokejowych z młodzieżą obydwu klubów. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji szkolenia wykorzystane będzie do wszechstronnej poprawy umiejętności sportowych naszych młodych hokeistów i trenerów. Transfer wiedzy poprzez wspólne szkolenie pozwoli trenerom rozwijać umiejętności i zdobywać doświadczenie dotyczące wdrażania procesu treningowego, a podniesione kwalifikacje uczestników szkolenia oraz wymiana wiedzy i doświadczeń przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności sportowej regionu oraz ich beneficjentów.

Zakupiono dla zawodników naszego klubu biorących udział w projekcie 25 kompletów sprzętu dla zawodników z pola oraz 4 komplety sprzętu bramkarskiego. Sprzęt, o którym mowa jest niezbędny do realizacji zadań określonych w projekcie, umożliwiając jego adresatom bezpieczny i aktywny udział w zajęciach szkoleniowych. W skład kompletu sprzętu dla zawodnika z pola wchodzi: kask z kratą, ochrona szyi, naramienniki, nałokietniki, rękawice, suspensor, spodenki, nagolenia, łyżwy, koszulka, getry, szelki do getrów, kij hokejowy, torba na sprzęt. Sprzęt bramkarski składa się
z następujących części: maska, kamizelka, suspensor, spodenki, parkany, łapaczka, odbijaczka, łyżwy, kij bramkarski, torba na sprzęt, koszulka. Zakupiono również 2 komply strojów meczowych jasnych i ciemnych, w których zawodnicy występują podczas rozgrywanych meczy. Pierwszy występ w nowych strojach planuje się podczas międzynarodowego turnieju w Krynicy-Zdroju. W skład kompletu meczowego wchodzi 25 koszulek z getrami. Zakupiony sprzęt sportowy umożliwi młodym i aktywnym sportowcom, pochodzącym z rodzin o trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej (na który niejednokrotnie nie stać ich opiekunów prawnych) rozwój sportowy, emocjonalny i intelektualny. Sprzęt ten będzie służył beneficjentom projektu, młodym hokeistom także w kolejnych wspólnych przedsięwzięciach z partnerem słowackim. Pozwoli młodzieży na aktywne uczestnictwo w życiu sportowym i społecznym oraz spowoduje wyrównanie szans i odbudowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci z rodzin biednych i marginalizowanych społecznie.

W dniu 24.03.2015 r. odbył się jednodniowy obóz szkoleniowy dla młodych hokeistów w Krynicy-Zdroju. W szkoleniu wzięło udział 80 młodych zawodników oraz 12 trenerów z klubów KTH KM Krynica oraz HC 46 Bardejov. Wspólnie zrealizowane zajęcia pozwoliły podnieść zawodnikom ich umiejętności i zdobyć nowe doświadczenia. Działanie to wzbogaciło wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne uczestników oraz doprowadziło do wzajemnego poznania się partnerów obydwu klubu. Poza celami sportowymi, przebiegające w miłej atmosferze, szkolenie pozwoliło na pogłębienie integracji środowiska zawodników i trenerów z obszaru Euroregionu oraz pomogło w usuwaniu barier językowych

Utworzono stronę internetową pod http://www.kthkmkrynica.pl/, która będzie narzędziem do ciągłej poprawy komunikacji i wymiany informacji na temat działań już podjętych oraz pomoże w podejmowaniu nowych wspólnych przedsięwzięć. Przyczyni się do likwidacji istniejących barier w komunikacji i stworzy platformę, która będzie działać na rzecz wzmocnienia rozwoju regionów przygranicznych oraz sprzyjać tworzeniu innych wspólnych projektów.

Kolejne działania to:
- Międzynarodowy Turniej Hokejowy w Krynicy-Zdroju dla zawodników z grupy żaków, który odbędzie się w dniach 28-29 marca 2015 r. na lodowisku w Krynicy-Zdroju .
- Wydanie folderu promującego projekt.
- Organizacja konferencji podsumowującej projekt w Krynicy-Zdroju.

Oba regiony przygraniczne należą do biedniejszych w swoich krajach, posiadają jednak wyjątkowe walory naturalne z ogromnym kapitałem społecznym i kulturowym. Potencjał ten nie jest właściwie wykorzystywany głównie ze względu na niski poziom komunikacji i spotkań ludzi z obu regionów.
Wierzymy, że nasze działania transgraniczne oraz istniejące relacje i pewien stopień wiedzy o regionie małopolskim i preszowskim będzie przydatny do zainicjowania i wzmocnienia współpracy transgranicznej pomiędzy obywatelami, organizacjami pozarządowymi oraz władzami lokalnymi i regionalnymi w obu krajach.

Całkowity koszt projektu wynosi 45.507,00 EUR:


85,00% - stanowią środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 10,00% - współfinansowanie z budżetu państwa 5,00% - wkład własny pozyskany dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju