„MAMY-to” – cykl ciekawych zajęć dla młodych mam

„MAMY-to” – cykl ciekawych zajęć dla młodych mam

Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju znalazła się wśród 30 organizacji z całego kraju, które zwyciężyły w II edycji konkursu grantowego „Skrzydła dla Mamy” organizowanego przez Fundację BGK. W ramach projektu Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 000 zł na realizację projektu „MAMY-to!” kierowanego do Pań przebywających na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich oraz pozostających bez pracy ze względu na opiekę nad dziećmi. Celem programu jest umożliwienie mamom nie tylko podwyższenie swoich kompetencji zawodowych, i tym samym podjęcie na nowo pracy, ale również pomoc w odkryciu talentów, z których być może wcześniej same nie zdawały sobie sprawy.

Dla biblioteki realizacja tego typu projektu jest okazją do przeprowadzenia działań czytelniczych skierowanych do konkretnej grupy odbiorców: młodych mam i małych dzieci. Pokazuje także inną - od tradycyjnej rolę biblioteki – jako miejsca spotkań i realizacji różnych pasji.

Projekt trwa od sierpnia do listopada br. W ramach tego przedsięwzięcia przewidziano ponad 90 godzin warsztatów i zajęć. Są to warsztaty kroju i szycia, doradztwa zawodowego, psychologiczne, kosmetyczne, marketingowe, prowadzenia własnej firmy i sportowe. Większość spotkań odbywa się na żywo, część przewidziano w formie on-line. Miejscem realizacji wszystkich wydarzeń i działań jest Filia Biblioteki w Tyliczu. Oprócz pracowników Biblioteki, w przeprowadzeniu zaplanowanych spotkań pomagają wolontariusze. W projekcie przewidziano także, podczas niektórych zajęć zapewnienie animacji i opieki dzieciom mam uczestniczących w warsztatach.   

W ramach projektu w dniach 25 -27 sierpnia, 4 i 11 września w tylickiej bibliotece odbyły się warsztaty kroju i szycia, które poprowadziła Danuta Wydrzyńska. W czasie, gdy mamy zasięgały fachowej wiedzy, ich pociechy brały udział w zajęciach czytelniczych i licznych zabawach. Uczestniczące w warsztatach mamy uczyły się szycia od podstaw: obsługi maszyn do szycia, rodzajów ściegów, sposobów wykrawania odzieży i układania form na tkaninie, a także z szycia różnego rodzaju kieszeni i odzieży, wykonywania przeróbek. Efekty pięciodniowych warsztatów przerosły oczekiwania uczestniczek, ponieważ w tak krótkim czasie kursantki uszyły spódnice, spodnie dresowe i kominy dla swoich pociech.

Podczas szkolenia 16 września uczestniczki projektu „MAMY-to” miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzi się własną firmę. Na przykładzie tworzenia własnej marki – odzieży dla dorosłych i dzieci - opowiedziała o tym Magdalena.  W październiku uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach marketingowych oraz w spotkaniu z doradcą zawodowym. Kolejne warsztaty dotyczyły sposobów radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konfliktów i bycia asertywnym. Zajęcia z panią psycholog miały na celu pomóc młodym mamo w przygotowaniu się do powrotu na rynek pracy. Wśród zaplanowanych spotkań zostały jeszcze warsztaty, które poprowadzi profesjonalna kosmetyczka oraz zajęcia sportowe. Zadbanie o swój wygląd i kondycję fizyczną, to także ważny element rozwoju osobistego, który nie został pominięty w całym projekcie.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Skrzydła dla Mamy” edycja II

Tagi