Prelekcja on-line pt. Michał Zieleniewski w świetle rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie" - zmiana terminu

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji on-line pt. Michał Zieleniewski w świetle rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie" (o dokładnej dacie poinformujemy w późniejszym terminie) przez stronę internetową biblioteki (www.bibliotekakrynica.pl), kanał YouTube i FB biblioteki.  

Spotkanie poprowadzi dr Paweł Brzegowy z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, autor licznych artykułów naukowych, publikacji i wykładów na temat m. in. XIX w. Krynicy, wykładowca akademicki. Tłumaczenie na żywo w języku migowym Magdalena Sipowicz.

Po premierze wykład zostanie  umieszczony do obejrzenia na stronie internetowej biblioteki i kanale YT.

Prelekcja to kolejne wydarzenie związane z upamiętnieniem zasłużonego dla rozwoju Krynicy lekarza.  Wykład połączony z prezentacją multimedialną pokaże efekty wielomiesięcznej pracy dra Pawła Brzegowego – zapoznania się z materiałami zgromadzonymi przez M. Zieleniewskiego,  znajdującymi się obecnie w Czytelni Rękopisów BJ. Kolekcja składa się z 10 tomów, zawierających publikacje o uzdrowisku, analizy  wód mineralnych, wycinki prasowe, korespondencje do władz, instytucji i osób prywatnych, raporty finansowe, projekty architektoniczne, karty pocztowe.

Doktor Michał Zieleniewski pozostawił po sobie bogatą spuściznę dotyczącą rozwoju krynickiego uzdrowiska, innych polskich uzdrowisk i balneologii. Natomiast nie ma  - oprócz zbiorów znajdujących się w archiwach prywatnych rodziny - dokumentów, zdjęć czy pamiątek dotyczących jego życia osobistego. Dr Paweł Brzegowy podczas swojej pracy dokonał ciekawego odkrycia, odnajdując unikatowe, dotąd nieznane materiały dotyczące życiorysu Michała Zieleniewskiego, które zostaną po raz pierwszy pokazane na prelekcji .

Spotkanie będzie zorganizowane w ramach projektu realizowanego w br. przez Bibliotekę Publiczną pt. Dr Michał Zieleniewski - twórca świetności Krynicy. Działanie jest dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, Program Patriotyzm Jutra.

Tagi