„Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”

„Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”

 

Jest już pierwsza historia Krynicy przeznaczona dla małych dzieci. W Stowarzyszeniu Miłośników Krynicy powstała opowieść w formie ilustracji do przedstawiania w teatrzyku obrazkowym kamishibai, która nosi tytuł „Krynicka Kropelka”. Historia – tekst i ilustracje - jest efektem pracy grupy osób: członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, pracowników Biblioteki Publicznej i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz dzieci. Opowieść powstawała etapami podczas warsztatów literackich w Bibliotece Publicznej. Najpierw uczestnicy pracowali nad tekstem, potem wykonywali ilustracje techniką kolażu. W warstwie ilustracyjnej swój udział miały także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Wyżnej oraz świetlicy szkolnej w SP Nr 2, które słuchając czytanej opowieści wykonały z prace plastyczne. Wszystkie elementy posłużyły do zaprojektowania graficznego 15 kart, a następnie ich wydrukowania do prezentacji w teatrzyku obrazkowym. Główną postacią książeczki jest Krynicka Kropelka, która oprowadzając małego czytelnika po uzdrowisku opowiada o powstaniu Krynicy, najważniejszych wydarzeniach z historii i znanych mieszkańcach. Opowieść powstała w ramach projektu pt. „Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy ze środków Gminy Krynicy- Zdroju. Książeczka jest dostępna w Bibliotece Publicznej. Przez cały czas będzie prezentowana dzieciom we wszystkich bibliotekach, szkołach i przedszkolach krynickich.

 

KRYNICKA KROPELKA - historia Krynicy dla dzieci w obrazkach wykonana według autorskiego pomysłu w ramach projektu „Na tropach lokalnej historii - już od przedszkola”. Ilustracje: Hubert Śliwiński, Koncepcja wizualna: Anna Oleksy, Kropelkę namalował: Michałek Siuta.

Tekst: Halina Fedorczak, Zyta Turek, Mieczysława Cycoń, Alicja Hajduk, Anna Oleksy

oraz Agnieszka Szczotka, Maria Golanka, Iwona Milanicz- Pajor. (słuchacze Uniwersytetu III Wieku i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy). Realizacja projektu: Stowarzyszenie Miłośników Krynicy, współpraca: Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju, Uniwersytet III Wieku. Działanie dofinansowane przez Gminę Krynica- Zdrój w ramach programu wspierającego działalność organizacji pozarządowych.

 

Agata Jarosz

Stowarzyszenie Miłośników Krynicy

Tagi