Informujemy, że w dniu 2 maja Urząd Miejski będzie nieczynny

Przejdź do stopki

Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Helena Modrzejewska bywali w Krynicy

Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Helena Modrzejewska bywali w Krynicy

Treść

W czwartek, 9 kwietnia o godz. 16.00 w Galerii Sztuki "Siedlisko" odbył się wernisaż wystawy pt. „Krynica artystyczno-literacka” przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy-Zdroju. Otwarcia ekspozycji dokonała Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki. Wśród zaproszonych gości była Małgorzata Półchłopek, Przewodnicząca Rady Miejskiej i Jan Boligłowa, reprezentujący Centrum Kultury.
Wystawa pokazuje artystów i innych twórców polskiej kultury, którzy na przestrzeni minionych dziesięcioleci bywali w uzdrowisku. Wielu z nich upamiętniło swój pobyt w artykułach prasowych, utworach literackich, dziełach malarskich, architektonicznych i innych.

W latach rozkwitu zdrojowiska, w drugiej połowie XIX w. do Krynicy przyjeżdżało wielu znamienitych gości. Wśród nich byli m. in. literaci, artyści, dziennikarze. Większość z tych nazwisk możemy dzisiaj znaleźć w podręcznikach, encyklopediach czy opracowaniach epok literackich jako reprezentantów epok literackich romantyzmu, pozytywizmu czy Młodej Polski, w podręcznikach do nauki języka polskiego. W kurorcie bywali: J. I. Kraszewski, H. Sienkiewicz, A. Fredro. M. Bałucki, E. Odyniec, Wł. Reymont, A. Gierymski, J. Matejko czy A. Grottger. Przyjeżdżała Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka i Eliza Orzeszkowa. Dla kuracjuszy przygotowywano wiele atrakcji kulturalnych. Wśród nich największa popularnością cieszyły się spektakle i występy zespołów teatralnych, które początkowo odbywały się w domu „Pod Barankiem”, a od 1882 r. w nowo wybudowanym budynku teatru. Najczęściej zapraszane były trupy teatralne Teatru Krakowskiego i Lwowskiego, ale też Stanisławskiego i poznańskiego, zasilane przez aktorów z innych miast Polski. Kilkakrotnie na występy przyjeżdżała Helena Modrzejewska

Wspaniała rozgrywkę stanowiły koncerty orkiestry zdrojowej, założonej przez Adama Wrońskiego w 1875 r., który dbał o wysoki poziom wykonawstwa i ciekawy repertuar. Początkowo miejscem występów był Kiosk Muzyczny, a potem Muszla Koncertowa.

Dwudziestolecie międzywojenne to drugi okres świetności uzdrowiska, kiedy Krynica stała się modnym miejscem pobytu elit politycznych, ale także kulturalnych i artystycznych II Rzeczpospolitej. Bywali pisarze, poeci, muzycy, kompozytorzy, pianiści, śpiewacy, aktorzy teatralni i filmowi, gwiazdy kabaretów. Na krynickim Deptaku można było spotkać Tadeusza Boya- Żeleńskiego, Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, Adolfa Nowaczyńskiego, Antoniego Słonimskiego, Irenę Krzywicką, Zofię Kossak-Szczucką. Bywał pianista Władysław Szpilman i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff oraz kompozytor Feliks Nowowiejski. Na stadionie lodowym koncertował Jan Kiepura, a do jego luksusowej „Patrii” przyjeżdżała Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo i Hanka Ordonówna. Na przedwojennych fotografiach możemy zobaczyć Xsenię Grey i Lodę Halamę. Częstym gościem był popularny pisarz Tadeusz Dołęga- Mostowicz, a poeta Henryk Zbierzchowski wybudował tutaj willę, do której zapraszał artystyczny świat Lwowa.

Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie ze zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Krynicy-Zdroju, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona oraz ze zbiorów prywatnych. Partnerem wystawy jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Wystawę można oglądać do 5 maja, w godzinach otwarcia kina.

A.    Jarosz
Fot. J. Moskała