ŹRÓDŁA, PIJALNIE

Źródło „Bocianówka”

Źródło „Bocianówka”

Położone jest pod szczytem Góry Parkowej, przy ścieżce przyrodniczej. Trudno przeoczyć to ujęcie ze względu na zdobiącą je figurę dziecka i bociana. Nawiązuje ona do tradycji, według której woda z „Bocianówki” leczyła kobiety z niepłodności. Legenda głosi, że miejsce to odwiedzała holenderska księżna Julianna, która nie mogła doczekać się potomka. Szczęśliwie dla niej, po powrocie z kuracji w Krynicy została szczęśliwą matką.

więcej zobacz na mapie
„Źródełko miłości”

„Źródełko miłości”

„Źródełko miłości” –leży na trasie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej na stokach Góry Parkowej. Łatwo tam trafić kierując się połączonymi szlakami żółtym i niebieskim. Za szczytem góry, zanim owe trasy rozwidlą się, przechodzą obok tego ujęcia. Woda z niego to słaba szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista. Zalecana jest w leczeniu chorób układu krążenia, pokarmowego oraz w zaburzeniach centralnego układu nerwowego. Legenda głosi, że kto napije się wody z tego źródełka, w najbliższym czasie będzie maił duże powodzenie w miłości.

więcej zobacz na mapie
Źródło Ciurkacz

Źródło Ciurkacz

„Ciurkacz” –jest to najbardziej wyeksponowane ujęcie wody w Krynicy, gdyż znajduje się bezpośrednio przy ulicy Pułaskiego (odrobinę powyżej jej skrzyżowania z ulicą Zieleniewskiego).

więcej zobacz na mapie
Zdrój „Tadeusz”

Zdrój „Tadeusz”

Zdrój „Tadeusz” -zlokalizowany jest jeszcze wyżej niż „Ciurkacz” (nad kopcem Pułaskiego, blisko miejsca, gdzie żółty szlak, idący ze szczytu Góry Parkowej w stronę Huzarów) przecina ulicę Pułaskiego. Należy pamiętać, że czynny jest jedynie między godziną 10:00 a 11:00 przed południem.

więcej zobacz na mapie
Źródło „Słoneczne”

Źródło „Słoneczne”

Usytuowane jest nad ulicą Słoneczną (w pobliżu dworca), która ciągnie się wzdłuż torów kolejowych. Można dostać się do niego bez problemów dzięki oznakowaniu znajdującemu się przy drodze.

więcej zobacz na mapie