POMOC, INFORMACJA TURYSTYCZNA

Spacery w Parku Zdrojowym (Góra Parkowa)

Ścieżka  przyrodnicza  po  stokach Góry Parkowej

Spacerując od przystanku do przystanku podziwiać można wiele gatunków flory i fauny rodzimej i obcego pochodzenia. Na przejście całej trasy ścieżki dydaktycznej trzeba przeznaczyć od 2,5 do 3 godzin. Aby zapoznać się z treścią pojedynczej tablicy informacyjnej potrzeba około 10 minut.

PRZYSTANEK NR 1 - "ZAKĄTEK KRASZEWSKIEGO"

Miejsce to upamiętnia pobyt Józefa Ignacego Kraszewskiego w 1866 roku w Krynicy. Fakt ten stał się dużym wydarzeniem kulturalnym. Według podań właśnie to miejsce upodobał sobie nasz sławny pisarz. Dla wielu listów, felietonów oraz powieści "wielki nieznajomy" - tłem były wspomnienia z dni spędzonych w Krynicy. Dla uczczenia Kraszewskiego odsłonięto w 1881 roku pomnik pt. "Ławka Kraszewskiego" - projektu Wojciecha Gersona. Z ciekawostek przyrodniczych na uwagę zasługują rosnące w sąsiedztwie pomnika magnolia drzewiasta i platan klonolistny. Oba gatunki sprowadzone z zagranicy (naturalizowane) głównie ze względów dekoracyjnych. Następnie przechodzimy alejką parkową według oznakowania do przystanku nr 2.


PRZYSTANEK NR 2 -"CZAPLI STAW"

Nazwa stawu pochodzi od przebywającej tu często czapli siwej (ardea cinerea). Znajduje się tutaj ponadto stanowisko czynnej ochrony płazów prowadzone w ramach odtwarzania stanowisk lęgowych płazów na górze parkowej. Jest to miejsce rozrodu żaby trawnej (rana temporaria) i ropuchy szarej (bufo bufo). Czynna ochrona tych gatunków polega na stwarzaniu jak najlepszych warunków do ich rozmnażania i rozwoju. Z przystanku nr 2 idziemy aleją spacerową do przystanku nr 3.

PRZYSTANEK NR 3 – "ŁABĘDZI STAW"

Bytują tutaj rodzime ptaki wodne, charakterystyczne dla miejsc rekreacji i wypoczynku. są to: kaczka krzyżówka, cyraneczka, kurka wodna, łyska i inne. Wprowadzono ponadto gatunki obcego pochodzenia: łabędź niemy (cygnus olor), gęś egipska (alopochen aegyptiacus), bernikla kanadyjska (branta canadensis), i kazarka (tadorna ferruginea). Są to duże, pięknie ubarwione ptaki wodne, których widok może dostarczyć niezapomnianych wrażeń estetycznych. Chrońmy je wspólnie !!! z przystanku nr 3 przechodzimy do postawionej w 1865 roku figury Matki Bożej, projektu Artura Grottgera. Jest to miejsce modlitewnej zadumy i refleksji. Od figury udajemy się w górę, do przystanku nr 4. Czas przejścia: około 15 minut. "Łabędzi Staw" to szczególne miejsce na trasie ścieżki dydaktycznej na Górze Parkowej. Występujące tutaj rodzime gatunki kaczek są obiektem godnym obserwacji tak dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Szczególnie przepiękne są godowe ubarwienia samców, mieniące się paletą barw, a ich zalotne podchody można podziwiać całymi godzinami.

PRZYSTANEK NR 4 –POLANA MICHASIOWA

"Polana michasiowa" Jest to pięknie położone miejsce znane wszystkim wczasowiczom i turystom. W znajdujących się tutaj dwóch oczkach wodnych w okresie godowym (wczesną wiosną) możemy zaobserwować zaloty miłosne kumaka górskiego, traszki górskiej i karpackiej. W najbliższym otoczeniu oczek wodnych zobaczyć możemy stanowisko jodły kaukaskiej (abies nordmanniana). jest to wspaniałe drzewo, dochodzące nawet do 50 m wysokości, o długich, ciemnozielonych i błyszczących igłach. Szyszki cylindryczne długie na 12-15 cm. Naturalnie występuje w Kaukazie zachodnim na wysokości 800-2000 m.n.p.m. Jest bardziej mrozoodporna niż nasza jodła pospolita przy niedużym wymaganiu glebowym. Posiada bardzo duże znaczenie dla celów kompozycji terenów zielonych.

PRZYSTANEK NR 5 – "CIEMNY LAS"

Na przystanku tym obok lasotwórczych rodzimych gatunków drzew leśnych, występuje stanowisko żywotniaka olbrzymiego (thuja plicata). Jest to piękne, potężne drzewo dorastające w swojej ojczyźnie do 60 m wysokości. Posiada bardzo charakterystyczny pokrój, wąsko stożkowaty, o wyjątkowej regularności. Kora jest rudoczerwona, łuszczy się ona gładkimi płatami. Gatunek ten występuje w zachodniej części ameryki północnej, od Alaski do Karoliny Północnej. Jest to jedno z najwspanialszych drzew iglastych, jakie może być uprawiane w naszym klimacie. Odznacza się szybkim wzrostem i majestatycznym wyglądem. Po sprowadzeniu do Europy w 1853 roku gatunek ten był uprawiany na wielu powierzchniach doświadczalnych z dobrym rezultatem. Z tego miejsca przechodzimy oznaczoną aleją do kolejnego przystanku na polanie szczytowej góry parkowej. Czas przejścia ok. 20 minut.

PRZYSTANEK NR 6 – "Panorama widokowa"

 
Podesty schodów to doskonałe miejsce widokowe. Rozpościera się stąd piękna  panorama . Przy dobrej widoczności, zwłaszcza zimą dobrze widać Tatry, Wielką Fatrę, Beskid Sądecki i Beskid Niski. Nieopodal wieży widokowej znajduje się stanowisko sosny wydmowej (pinus contorta), sosny wydmowej w odmianie górskiej oraz limby (pinus cembra).

PRZYSTANEK NR 7 – "STAW SZCZYTOWY"

Duża młaka po prawej stronie drogi, powstała w wyniku intensywnej eksploatacji borowiny (36 m długości na 10 m szerokości). W chwili obecnej wyjątkowo cenne środowisko lęgowe płazów ze względu na rozmiar i położenie nad poziomem morza, w okresie godowym licznie występują tutaj kumaki górskie, traszki górskie i karpackie, ropucha zielona oraz omawiana wcześniej ropucha szara i żaba trawna.

PRZYSTANEK NR 8 –  "ŹRÓDEŁKO MIŁOŚCI"

Krynica znana jest z bogatych złóż wód mineralnych. Genetycznie są to wody infiltracyjne, wnikające w głąb podłoża, które na swojej drodze krążenia zostały nasycone dwutlenkiem węgla. W warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury woda wypłukuje z otaczających skał pierwiastki takie jak wapń, magnez, sód, potas i inne. Źródełko, przy którym stoimy, to słaba szczawa wodorowęglanowa – magnezowo -sodowo- wapniowo-żelazista. Zalecana w chorobach układu krążenia, pokarmowego oraz w zaburzeniach centralnego układu nerwowego. Legenda głosi, że kto napije się wody z tego źródełka, w najbliższym czasie będzie miał duże powodzenie w miłości. Od przystanku nr 7 wracamy tą samą ścieżką do altanki "Janina", a następnie oznaczoną ścieżką w kierunku altanki "Wanda". Stąd kierujemy się do przystanku nr 9. Czas przejścia około 20 minut.

PRZYSTANEK NR 9 – "STARY KAMIENIOŁOM"

Istniejący w tym miejscu, aktualnie nieeksploatowany kamieniołom, stanowi swoistą dokumentację geologiczną tego regionu. Miejsce to pozostawiono w pełni dla działania naprawczych sił przyrody gdzie możemy zaobserwować tzw. Naturalną sukcesję (samosiejki) gatunków lekkonasiennych pionierskich, takich jak brzoza, sosna, wierzba.

PRZYSTANEK NR 10 – "NAD PIJALNIĄ JANA"

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na potężne okazy jedlicy oraz rodzimych gatunków lasotwórczych takich jak jodła, świerk, buk.

PRZYSTANEK NR 11 – "KAPLICA PRZEMIENIENIA"

Kaplica zbudowana w 1862 roku ze składek kuracjuszy zebranych w latach 1825 - 1830. Został w niej umieszczony obraz przemienienia pańskiego ofiarowany przez biskupa tarnowskiego Zieglera. OBIEKT przechodził RÓŻNE koleje losu. obecnie poświęcona jest Matce Bożej Częstochowskiej. W miejscu tym należy zwrócić uwagę na rosnące okazy sosny czarnej oraz piękne stare głogi.