Kultura

Krynica-Zdrój to bogate źródło imprez artystycznych.
 

To miasto malarza prymitywisty – Nikifora (Epifaniusza Drowniaka), którego talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. Był przy tym wysoce płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. W centrum Krynicy-Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się Muzeum Nikifora.
 

Krynica to również miejsce gdzie rok rocznie od 1967 roku odbywa się Festiwal im. Jana Kiepury. Dziewięć koncertów pełnych przebojów muzyki operowej, operetkowej i musicalowej w wykonaniu artystów znanych ze scen krajowych i zagranicznych, koncerty kameralne w kościołach, Klub Festiwalowy czyli spotkania z gwiazdami, projekcje multimedialne oraz warsztaty operowe prowadzone przez Małgorzatę Walewską – to atrakcje 48. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, który odbył się w sierpniu 2014 r.  48. edycja została przygotowana przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój oraz Operę Krakowską, odpowiadającą po raz pierwszy w historii tej imprezy za jej program. 49. edycja odbędzie się od 8 do 15 sierpnia 2015 r. 
 

Krynica-Zdrój to miejsce gdzie miasto promuje życie artystyczne lokalnych malarzy, fotografików, śpiewaków skupionych wokół Galerii „Pod Kasztanem”, "Krynickim Towarzystwie Fotograficznym", "Krynickim Towarzystwie Kulturalnym im. Jana Kiepury". W Krynicy działa również Centrum Kultury, które swoją bogatą ofertą pozwala rozwijać swoje pasje, zarówno taneczne, plastyczne jak i muzyczne.

W Krynicy działa najstarsza Orkiestra Zdrojowa, która została założona w 1875 r. przez Adama Wrońskiego i pod jego batutą stanowiła najpoważniejszą atrakcję sezonu letniego. Obecnie 11-osobowy zespół koncertuje cały rok przez 5 dni w tygodniu środa, czwartek - godz. 15.30, piątek - godz. 11.00, sobota, niedziela - 10.30