Złoty Herb Krynicy-Zdroju dla Szymona Janiczko

Niecodzienne i niezwykle serdeczne spotkanie w Sali Kominkowej Nowego Domu Zdrojowego stało się w ostatnich dniach udziałem przedstawicieli miasta i krynickiego środowiska hokejowego z wyjątkową osobą - Szymonem Janiczko, olimpijczykiem, wychowankiem Krynickiego Towarzystwa Hokejowego, hokeistą, który z drużyną KTH zdobył jedyny w historii klubu tytuł Mistrzów Polski. To była wyśmienita okazja aby przekazać mieszkającemu na co dzień poza granicami kraju kryniczaninowi odznaczenia i medale jakimi został uhonorowany podczas obchodów Jubileuszu 90-lecia KTH.

 

Szymon JANICZKO (rocznik 1930) jest rodowitym kryniczaninem. Swoją przygodę z hokejem, jak się później okazało długą i bogatą, rozpoczął w zespole juniorów KTH w 1947 r. Już trzy lata później z drużyną seniorów sięgnął po jedyny w historii krynickiego klubu tytuł Mistrza Polski, a rok wcześniej i rok później były też srebrne medale. Na kolejne latach sportowej drogi związał się ze stołecznym klubem wojskowym Legia, z którym dziesięciokrotnie jeszcze zdobywał złoty medal i sześciokrotnie srebrny krążek. Osiągnięcia na ligowych taflach owocowały również powołaniami do Narodowej Kadry, Biało-Czerwone barwy wychowanek KTH i hokeista CWKS reprezentował w latach 1952-1959 uczestnicząc w Igrzyskach Olimpijskich (1956 Cortina d'Ampezzo), turniejach Mistrzostw Świata (1955 Krefeld, 1957 Moskwa, 1959 Praga), Akademickich MŚ (1953 Semmering-Wiedeń) i wielu rozlicznych spotkaniach międzypaństwowych. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenował hokejową młodzież w Łodzi i Zgierzu oraz drużynę gdańskiego Stoczniowca. Na początku lat '70 XX w. wyemigrował do Szwecji, gdzie był nauczycielem w.f. i wychowawcą, a także trenerem hokejowych drużyn młodzieżowych IFK Tumba. Od lat jest już emerytem, nadal mieszka w Sztokholmie, jednak często odwiedza rodzinne miasto, a grudzień mijającego roku jest właśnie kolejnym czasem spędzanym pod Górą Parkową.

Aktualny pobyt Pana Szymona w Krynicy-Zdroju stał się niezwykłą okazją do rozmowy, wspomnień i przekazania wyróżnień jakimi został uhonorowany podczas obchodów Jubileuszu 90-lecia KTH, w których nie mógł uczestniczyć osobiście. Miłe spotkanie w dniu 30 grudnia 2021 r. dzięki uprzejmości przedsiębiorstwa Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. miało miejsce w Sali Kominkowej Nowego Domu Zdrojowego. Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba wręczył krynickiemu olimpijczykowi Złoty Herb Krynicy-Zdroju, wiceprezes UKS KTH Damian Dubel przekazał wychowankowi KTH Złoty Medal 90-lecia, kierownik MOSiR Jarosław Golonka wręczył jubileuszową Złotą Odznakę, a przedstawiciel hokejowej młodzieży Krzysztof Potok pamiątkową publikację o krynickim hokeju. Pełne wzruszeń spotkanie uwieczniły fotografie i relacja video.

Cały artykuł poświęcony uroczystości oraz postaci Pana Szymona Janiczko zamieszczono pod linkiem: http://kth.i24.pl/kth/index.php3?menu=kronika%2F2021%2Fmenu&id=kronika%2F2021%2Fnew&t=wyswietl&wid=50&fbclid=IwAR1P2nPqOE0se2AKw_IXA0D7jP5xCW3D7YHYHCsWuz_wS2Xom9D-xLwpPAU

Tagi