Otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”

Dnia 23 lipca 2021 w parku imienia Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju miało miejsce otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną.

Michał Zieleniewski urodził się w 1821 r. w Krakowie. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krynicy pojawił się w 1849 r., zaś w 1856 r, objął funkcję miejskiego lekarza. To m.in. jemu Krynica zawdzięcza swój rozkwit jako miasto uzdrowiskowe. Był ekspertem w sprawach medycyny i balneologii, odpowiadał również za powstanie czasopisma ,,Krynica”.

Wystawa została uroczyście otwarta przez dyrektor biblioteki, panią Magdalenę Krzeszowską. Przybliżyła ona oglądającym historię Zieleniewskiego i jego zasługi na rzecz miasta. Głos zabrał również burmistrz, Piotr Ryba, podkreślając znaczenie pielęgnowania lokalnej historii przez mieszkańców Krynicy, a także wyrażając nadzieję, że wystawa spodoba się turystom.

Wystawa pozwala poznać historię Michała Zieleniewskiego, jego działań na rzecz Krynicy, wkład w rozwój balneologii, a także historię uzdrowiska w Krynicy. Zainteresowani mogą obejrzeć ją w parku imienia Mieczysława Dukieta (przy fontannie ,,Setce”) do końca sierpnia. Serdecznie zapraszamy.

Tagi