Spotkanie z Ireną Ligęzą, autorką bajek i wierszy dla dzieci z Krynicy

Spotkanie odbyło się on-line, z transmisją na żywo. Uczestnicy -  dzieci z nauczycielami ze szkół podstawowych z Krynicy, Tylicza, Berestu, Polan i Mochnaczki Wyżnej (ok. 300 osób) oglądali rozmowę przez kanał YouTube biblioteki. Wśród oglądających nie brakło też osób dorosłych: znajomych Pani Ireny, mieszkańców Krynicy i miłośników literatury dziecięcej.

Rozmowę z autorką prowadziła Magdalena Kraszewska- Kot z księgarni dziecięcej „Drzewiec”. W spotkaniu uczestniczyła także tłumaczka języka migowego Alicja Niemiec. 

Pani Irena Ligęza mieszka w Krynicy od 60 lat, z zawodu jest nauczycielką biologii. Pisze wiersze dla dzieci, bajki, fraszki dla dorosłych, maluje obrazy. Pasję twórczą odkryła w sobie, będąc już dojrzałą osobą, mamą i babcią. „Bajeczki zaczęłam pisać z potrzeby serca. Długo krążyły mi po głowie jakieś rymy, słowa, więc wzięłam długopis i zaczęłam je łączyć. Tak powstały moje pierwsze wiersze. Właściwie nigdy nie zastanawiam się, o czym mam pisać, to przychodzi samo” - powiedziała autorka.

Twórczość Pani Ireny jest bardzo radosna, jak sama o sobie powiedziała - „Mam śmieszka duszę, widzę te radosne, pozytywne strony życia, mimo trudnego, wojennego dzieciństwa i wielu innych doświadczeń życiowych”. Pisarka pochodzi z patriotycznej rodziny, jej dziadek i ojciec należeli do AK, a bliscy w czasie wojny ukrywali rodzinę żydowską: matkę z dzieckiem. Jako najmłodsza i najmniejsza dostarczała im jedzenie. Pani Irena Ligęza w ubiegłym roku została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Odrodzenia Polski.

Pisarka wydała książkę pt. „Coś wam powiem, bajki i wiersze dla dzieci”, którą można wypożyczyć w bibliotece lub kupić w księgarni Drzewiec. Pozostałe utwory czekają na wydanie.

Spotkanie zostało zarejestrowane i można je obejrzeć na kanale YT biblioteki, pod linkiem

https://www.youtube.com/watch?v=931EZW6ulbQ&t=174s

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” 


Tagi