Wystawa "Nasze spotkania z Janem Pawłem II"

Wystawa "Nasze spotkania z Janem Pawłem II"

 

Od 8 października br. można przed Kościołem Zdrojowym w Krynicy- Zdroju obejrzeć wystawę poświęconą spotkaniom kryniczan z Janem Paweł II. Ekspozycja powstała pięć lat temu i była prezentowana w Galerii Sztuki „Siedlisko”. W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą urodzin Ojca Świętego i ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2020 Rokiem Jana Pawła II, krynicka biblioteka postanowiła pokazać wystawę szerszej publiczności, tym razem w wersji plenerowej. Ks. A. Liszka, proboszcz Parafii Zdrojowej wyraził zgodę na umieszczenie jej na dziedzińcu świątyni.

Jan Paweł II, Papież, Człowiek, który na naszych oczach został Świętym. Wiele osób miało to szczęście, że mogło uczestniczyć

w pielgrzymkach Ojca Świętego do Polski czy spotkać się z Nim na publicznych i prywatnych audiencjach, m. in. na Placu św. Piotra, w Castel Gandolfo czy na Watykanie. W tych spotkaniach uczestniczyli także kryniczanie. Dla każdego była to wielka radość, wzruszenie i wspomnienia na całe życie. Wiele z tych chwil zostało utrwalonych na pamiątkowych zdjęciach, które możemy dzisiaj obejrzeć na wystawie – ze spotkań z Janem Pawłem II w Rzymie i miejscowościach, które znalazły się na trasach podróży apostolskich papieża do Polski i Słowacji oraz ze spotkań z Karolem Wojtyłą, biskupem i kardynałem archidiecezji krakowskiej. Wszystkie zamieszczone na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych, a także z gazet lokalnych „Królowa Krynickich Zdrojów” i „Krynickich Zdrojów”, kroniki Jednostki Ratowniczo—Gaśniczej PSP w Krynicy- Zdroju oraz kronik nadania imienia i patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy- Zdroju. Dopełnieniem zdjęć są refleksje i wspomnienia osób, które miały szczęście spotkać Ojca Świętego twarzą w twarz, zamienić kilka słów, czy po prostu przez chwilę być blisko Niego. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych historii, np. małżeństw, które otrzymały błogosławieństwo papieskie będąc tuż po ślubie, pielgrzyma, który na spotkanie z Ojcem Świętym szedł pieszo czy byłej uczennicy Karola Wojtyły z czasów, kiedy był wikariuszem w Kościele św. Floriana w Krakowie.

W relacjach osób powtarzają się pozdrowienia Jana Pawła II dla kryniczan i Jego wspomnienie o pobytach w naszym mieście w latach 50., związanych z wędrówkami po górach. W Krynicy są pamiątki pobytu ks. Karola Wojtyły w postaci wpisów do księgi celebransów. Nasze miasto znalazło się na trasie Szlaków Papieskich. Dzisiaj na terenie Gminy Krynicy-Zdroju mamy dwie szkoły im. Jana Pawła II, tablice pamiątkowe w Parku Zdrojowym z płaskorzeźbą Papieża i datami Jego pobytów w uzdrowisku, a także pomnik Ojca Świętego. Ale czy obok tych materialnych śladów, jest w naszych sercach zbudowany Jego prawdziwy duchowy pomnik? Czy świadectwo życia, Jego słowa są wciąż żywe wśród nas? „Mądre spotkania trwają nadal po ich skończeniu. Mimo upływu 28 lat, spotkanie z Janem Pawłem II trwa we mnie nadal” – napisał autor kilku fotografii prezentowanych na wystawie. Wystawa mogła powstać dzięki życzliwości wielu osób, które zgodziły się udostępnić swoje zdjęcia i podzielić się wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym.

 

Ekspozycja jest również dostępna w wersji on-line na stronie biblioteki: https://www.bibliotekakrynica.pl/wystawa/nasze-spotkania-z-janem-pawlem-ii.html

 

Tagi