Klub kreatywności w Bibliotece

Klub kreatywności w bibliotece

Klub kreatywności to miejsce twórczej przestrzenie tzw. „makespace”, w którym zarówno dorośli, jak i dzieci mogą się spotykać, żeby wspólnie tworzyć,  eksperymentować, dzielić się wiedzą, korzystając przy tym z dostępnych narzędzi i zasobów. Często łączy różne formy aktywności, zarówno tradycyjnej (rękodzieła, np. kroju i szycia, szydełkowania), jak i z dziedziny nowych technologii (haftu komputerowego, projektowania graficznego, wydruku 3D, animacji filmowych, elektroniki).

Taki Klub - w formie przestrzeni mobilnej powstał w krynickiej bibliotece. W ramach wyposażenia została już zakupiona komputerowa hafciarka oraz dwie maszyny do szycia, w najbliższym czasie przybędzie drukarka 3D, pisaki 3D, zestawy elektroniczne Mikronik oraz potrzebne materiały, np. filamenty do druku 3D. Środki na ten cel Biblioteka pozyskała z projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach – druga edycja”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

27 czerwca odbyło się pierwsze szkolenie - dotyczące obsługi hafciarki. Wzięły w nim udział pracownice biblioteki. Sprzęt połączony z programem komputerowym daje możliwość maszynowego wyhaftowania liter, wzorów, ilustracji np. na koszulkach, torbach na zakupy, gadżetach. Pierwszym wykonanym haftem było logo biblioteki. Pozostałe warsztaty i spotkania zaplanowano we wszystkich placówkach Biblioteki, jednak ze względu na zagrożenie epidemiczne w ograniczonym, co do liczby uczestników zakresie.

Ta zupełnie nowa inicjatywa ma na celu poszerzyć ofertę biblioteki i umożliwić mieszkańcom rozwijanie swoich pasji, umiejętności, ale także dzielenia się pomysłami i doświadczeniem. Wiele z tych działań łączy się z promocją czytelnictwa, w planach jest m. in.: tworzenie za pomocą pisaka 3D postaci bohaterów czytanych książek, projektowanie gadżetów bibliotecznych, zakładek, otulaczy na książki, maskotek czy książeczek sensorycznych. W klubie kreatywności można będzie też odtworzyć dawne pamiątki naszej historii lokalnej: np. odznaki, stemple okolicznościowe, artefakty patriotyczne czy np. elementy zabytkowej architektury.

Na przełomie sierpnia i września odbędą się zajęcia z podstaw kroju i szycia. Uczestnicy uszyją plecaki ze sznurkiem z logo biblioteki. Plecaki zostaną przeznaczone do wypożyczania zestawów „Książka+niespodzianka”, w których znajdą się: książka dla dzieci, gra rodzinna i zestaw quizów i zagadek.

Informacje o kolejnych działaniach na stronie www.bibliotekakrynica.pl lub pod nr te. 184712203.

Tagi