Krynica: powstanie pumptrack. Obiekt dopełni atrakcje parku na Czarnym Potoku

Krynica: powstanie pumptrack. Obiekt dopełni atrakcje parku na Czarnym Potoku

Na osiedlu Czarny Potok w Krynicy-Zdroju powstanie pumptrack. Obecnie przygotowywany jest teren pod tę inwestycję. Obiekt dopełni ofertę istniejącego tutaj od 2012 roku parku sportowo-rekreacyjnego

Na największym, krynickim osiedlu Czarny Potok powstanie pumptrack. To kolejna atrakcja przede wszystkim dla młodzieży oraz osób, lubiących wykonywać akrobacje na rowerach.

Obiekt dopełni ofertę znajdującego się tutaj parku sportowo-rekreacyjnego. Umowa na budowę pumptrack została podpisana pod koniec ubiegłego roku. Obecnie przygotowywany jest teren pod inwestycję.

Pumptrack jest zamkniętym i owalnym torem, składającym się z muld oraz zakrętów. Może mieć konstrukcję ziemną pokrytą nawierzchnią asfaltową lub gruntowo-utwardzoną. Korzystają z niego rowerzyści, rolkarze, deskorolkarzy i osoby jeżdżące na hulajnogach.

Podczas korzystania z obiektu należy pamiętać o kasku, chroniącym głowę. W Małopolsce pierwsze pumptracki powstały w 2012 roku.

W 2011 roku Urząd Miasta zdecydował, aby teren na Czarnym Potoku, na którym był wcześniej ugór, zarastający samoistnie chwastami i chaotycznie zabudowany, zagospodarować. 

W ramach inwestycji powstały: boiska sportowe, skatepark, plac zabaw, ścieżki piesze i rowerowe. Wszystkie urządzenia są atestowane i bezpieczne. Posadzono również 35 gatunków nowych drzew i krzewów, w sumie ponad tysiąc roślin. Długość parku to ok. 1 km. 

Prace budowlane rozpoczęły się w maju i trwały do grudnia 2011 roku, obiekt oddano do użytku 27 kwietnia 2012 roku. Koszt inwestycji wyniósł 2 mln.700 tyś, z tego dotacja unijna 75 proc. (czyli 2.mln. 200 tyś).

Z powodu kilkuletniej eksploatacji i znacznego zużycia obiektu jego renowacja stała się niezbędna. W 2019 roku odnowiono elementy skateparku, chodnik, a także  dojścia do kortu, ogrodzenia, ławki oraz  nawierzchnię boiska do koszykówki.

Obiekt wyposażono też w zestaw sprawnościowy, sprężynowiec, huśtawkę, piaskownicę. Wymieniono oświetlenie na korcie tenisowym na energooszczędne lampy LED. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 391 000,00 zł. Województwo Małopolskie udzieliło pomocy finansowej w wysokości 168 000,00 zł, wkład własny gminy wyniósł 223 000,00 zł.

Więcej>>

Tagi