Wystawa „Źródło i Park Słotwiński”

Wystawa „Źródło i Park Słotwiński” 

W Parku Słotwińskim, w budynku Pijalni Słotwińskiej można od ubiegłego tygodnia obejrzeć wystawę na temat źródła i Parku Słotwińskiego. Ekspozycję przygotowała Biblioteka Publiczna. Na sześciu planszach zaprezentowano najstarsze widoki Parku Słotwińskiego, w tym reprodukcję obrazu Wojciecha Gersona z II połowy XIX w. oraz pierwszą fotografię tej okolicy autorstwa Z. Edera z 1872 r. czy ilustracje przedstawiające Pijalnię Słotwińską z czasów, kiedy jeszcze znajdowała się na Deptaku i była częścią tzw. chińskiego pawilonu.

Park Słotwiński to znane już od początków uzdrowiska miejsce spacerów kuracjuszy i mieszkańców. Celem tych wędrówek była woda lecznicza „Słotwinka” i najstarszy, z 1806 (lub 1808 r.) budynek Pijalni Słotwińskiej. W parku odbywały się koncerty, była letnia kawiarnia.

Wystawa pokazuje także walory lecznicze wody Słotwinki, która jest szczawą silnie hipoosmotyczną, skuteczną w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego. Działa przeciwalergicznie, pomaga usuwać metale ciężkie gromadzące się w organizmie. Zalecana w celach profilaktyczno-zdrowotnych.

Na ekspozycji nie zabrakło także informacji o samym parku, który zajmuje obszar 7,6 h. Zieleń w Parku Słotwińskim ma charakter krajobrazowy, rosnące tam drzewa to głównie jesiony, klony, jawory i brzozy, a także kilka gatunków drzew iglastych. Roślinność szczególnie pięknie prezentuje się jesienią, co przez lata utrwalali na swoich zdjęciach kryniccy fotografowie. Ciekawostką, dotyczącą Parku Słotwińskiego był zwierzyniec powstały tutaj w latach międzywojennych, jako jeden z elementów planu zagospodarowania terenów leśno-parkowych przygotowany przez prof. E. Chodzickiego. Kryniczanie chętnie przychodzili tam ze swoimi dziećmi, a częstym gościem był dyrektor uzdrowiska Leon Nowotarski.

W ostatnich tygodniach park ponownie odzyskał swój dawny blask – zostały wyremontowane nawierzchnie alejek i otwarta pijalnia. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona nowa atrakcja – tężnia solankowa.

W Pijalni Słotwińskiej jest prezentowany fragment innej ekspozycji, również Biblioteki Publicznej - wystawy pt. „Krynica – uzdrowisko w czasie” pokazującej lecznictwo uzdrowiskowe i inne walory leczniczo-krajobrazowe Krynicy.

A. Jarosz

 

Tagi