Aktualności

Poniedziałek, 22 stycznia 2018

Krynica Źródłem Kultury - koncerty Dżemu i Grzegorza Turnaua za nami

19 stycznia Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju rozbrzmiała blues-rockowymi dźwiękami, a to za sprawą legendy polskiej muzyki - zespołu Dżem, który w tym roku obchodzi - uwaga - 45-lecie swojego istnienia.

Tuż po godzinie 19:00 na scenie pojawił się zespół Agyness B. Marry - jeden z sześciu półfinalistów 3. edycji Festiwalu Supportów. Aga, Piotr i Mateusz zaprezentowali krynickiej publiczności 45-minutowy set zdominowany przez kompozycje utrzymane w duchu klasycznego rocka. Charakterystyczna barwa głosu wokalistki doskonale współgrała z przybrudzonym, vintage’owym brzmieniem zespołu.

Gwiazdą piątkowego wieczoru był jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny muzycznej. Dżem przez prawie pół wieku swojej historii zespół nagrał 16 studyjnych płyt i już od samego początku koncertu stało się jasne, że evergreeny będą przeplatać się na nim z nowszymi kompozycjami. Na otwarcie pojawił się utwór „Wiem, na pewno wiem – nie, nie kocham cię” z „Absolutely Live” z 1986r. Tuż po nim zabrzmiał „Gorszy dzień” - otwierający pierwszy album nagrany z Maciejem Balcarem w 2004 r. Nie zawiedli się fani czekający na klasykę - zespół zagrał miedzy innymi „Malowanego ptaka”, „Lunatyków”, „Wehikuł czasu”, „Mamy forsę, mamy czas”, „Jesiony”, czy „Sen o Victorii”. „Do przodu” i „Do kołyski” to znów utwory z dwóch ostatnich płyt grupy - „2004” i „Muza”. Na zakończenie zabrzmiało nieśmiertelne „Czerwony jak cegła”.

Krynica pod znakiem Grzegorza Turnaua i ‚L’

L’ to w łacińskiej nomenklaturze liczba 50. ‚L’ to również nazwa trwającej obecnie trasy Grzegorza Turnaua, z okazji jego 50-tych urodzin. Jeden z najsłynniejszych krakowskich artystów wystąpił w Pijalni Głównej 20 stycznia, w ramach cyklu Krynica Źródłem Kultury. 

Grzegorz Turnau to jeden z niekwestionowanych mistrzów piosenki poetyckiej, a ‚L’ to - obok nazwy trasy - tytuł jego najnowszej płyty, na której ukazało się kilkadziesiąt niepublikowanych do tej pory utworów. Nagrania pochodzą z ostatnich 33 lat aktywności scenicznej Turnaua, a wśród nich możemy znaleźć teksty Dymnego, Staffa, Witkacego, Szymborskiej, Leca, czy Michała Zabłockiego. Mimo takiej różnorodności wszystkie z nich mają wspólny mianownik, a jest nim wrażliwość artysty.

Na początku jednak krynicka publiczność miała okazję zapoznać się z twórczością Edyty Góreckiej. To jednocześnie imię i nazwisko liderki i nazwa zespołu, który - jako półfinalista - bierze udział w trzeciej edycji Festiwalu Supportów. Trudno sobie wyobrazić lepszy wstęp do koncertu Grzegorza Turnaua. Podobna wrażliwość, poszanowanie dla dźwięków i ogromna dbałość o warstwę tekstową oczarowała widzów zgromadzonych w Pijalni Głównej.

Koncert gwiazdy wieczoru składał się w sporej części z utworów z ostatniego wydawnictwa. Rozpoczął się „Koszulą” i „Piosenką dla zmarłej”. Nie trzeba było długo czekać na najbardziej znane kompozycje, jak „Bracka” i „To tu to tam”. Aplauz publiczności wzbudziła perełka z repertuaru duetu Wasowski/Przybora - „Taka gmina”. Jubileuszowy koncert musiał się wyróżniać spośród innych, tak więc oprócz pana Grzegorza zmieniającego kolorowe marynarki jak rękawiczki, na wysokości zadania stanęli także widzowie, którzy odśpiewali artyście „Sto lat” i zgotowali gromką owację. Ze sceny zabrzmiały między innymi „Tak samo", „Ledwie chwila”, „Złoty sznur”, „Tenczyn”, „Piosenka dla ptaka”, „Krótka bajka” i „Wiem”. Końcowe „Naprawdę nie dzieje się nic” było tak naprawdę początkiem bisów, na które warto było poczekać. „Między ciszą a ciszą” oraz „Cichosza” zamknęły ten wyjątkowy, dwugodzinny wieczór w krynickiej Pijalni Głównej.

Kolejne koncerty w Pijalni będą mieć miejsce 26 i 27 stycznia. W najbliższy piątek zagra Bajm, a dzień później Chylińska.

Krynica Źródłem Kultury potrwa do 23 lutego. Bilety na poszczególne wydarzenia można nabyć w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju, w placówkach Empiku oraz na stronie ebilet.pl.

Organizatorzy cyklu Krynica Źródłem Kultury: Uzdrowisko Krynica Żegiestów S.A., agencja eventowa Especto.

Sponsorzy: Miasto Krynica-Zdrój i Polskie Koleje Linowe S.A.

Więcej szczegółów na www.krynicazrodlemkultury

Autorem zdjęć jest Grzegorz Korzec.