Przejdź do stopki

Recital fortepianowy

Kategoria: Koncert
Lokalizacja: Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego
Rozpoczęcie: 09.10.2021 19:00
Zakończenie: 09.10.2021 21:00


Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic ma zaszczyt zaprosić na recital fortepianowy, który odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Termin: 9. października 2021, godz. 19:00
Miejsce: Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym

Wystąpi: Marian Sobula
W programie: F. Chopin

Ilość miejsc jest ograniczona ze względów pandemicznych, wejściówki można rezerwować/odbierać w Kinie Jaworzyna tel. 18 471 20 60

 

Marian Sobula uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia. Prowadzi niezwykle aktywną działalność koncertową, występował na 5 kontynentach w ponad 50 krajach. Koncertował na scenach prestiżowych sal koncertowych takich jak: Sydney Opera House, Sala Sao Paolo, Palacio de Bellas Artes Mexico City, Lima Gran Teatro Nacional, Casa de la Musica Quito, Teatro Municipal w Santiago de Chile, Beethovenhalle w Bonn, Gasteig w Monachium, Auditorio Parco Della Musica w Rzymie, Dome les Invalides w Paryżu, Bosendorfer Saal w Wiedniu, Hamer Hall and Town Hall Melbourne, Denki Bunka Kaikan Nagoya, Teatrze Wielkim oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Marian Sobula jest laureatem najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. medalistą Konkursu „Maria Canals” w Barcelonie, laureatem nagrody specjalnej Konkursu „Dr Luis Sigall” w Vina del Mar w Chile, a także The Yamaha Music Foundation of Europe Competition, oraz licznych turniejów pianistycznych we Włoszech. Z orkiestrą symfoniczną po raz pierwszy wystąpił w wieku 12 lat. Z Simon Bolivar Symphony Orchestra zadebiutował w Teatro Teresa Carreno w Caracas w Wenezueli w 2008 r. Koncertuje z orkiestrami symfonicznymi na świecie (Brazylia, Chile, Czarnogóra, Czechy, Ekwador, Liban, Meksyk, Niemcy, Peru, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Wenezuela). Występował także z orkiestrami większości polskich filharmonii.
Jest stypendystą zarówno polskich jak i międzynarodowych fundacji i instytucji: UNESCO w Paryżu, Fundacji JESC w Japonii, Rządu Włoskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 r. został laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Bene Merito Ministra Spraw Zagranicznych RP.
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie w klasie fortepianu prof. Sergio Perticaroliego (nagroda za najlepszy dyplom) oraz na kursach mistrzowskich prof. Arie Vardiego w Hanowerze. W 2011 r. otrzymał stopień doktora sztuki za rozprawę doktorską na temat Etudes d’execution transcendante Franciszka Liszta.
W 2019 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuki. Grał na prestiżowych festiwalach, m.in. Beethovenfest w Bonn, Wielkanocny Festiwal im. L. van Beethovena w Warszawie, Oficina de Musica w Brazylii, KotorArt w Czanogórze. Występował z recitalami na EXPO w Japonii (Aichi) i Hiszpanii (Saragossa), dla Fundacji Williama Waltona w Londynie, na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju oraz na spotkaniu noblistów w Warszawie w 2013 r. Jego koncert w Sydney Opera House uświetnił przywitanie nowego Konsula Generalnego RP w Sydney. Artysta współpracuje z wybitnymi dyrygentami – Łukaszem Borowiczem, Tomaszem Bugajem, Wojciechem Czepielem, Michałem Dworzyńskim, Michałem Nesterowiczem, Markiem Pijarowskim, Jesus Medina, Alessandro d’Agostini, Masimiliano Caldi, Peter Guelke, Guido Ajmon-Marsan, Dietrich Paredes, Alejandro Posada, Roberto Tibiriçá oraz solistami. Jego nagrania były transmitowane i retransmitowane w licznych mediach polskich i zagranicznych (Deutsche Welle, TVP Polonia, RMF Classic, ABC Classic FM Australia, RAI). Oprócz działalności koncertowej Marian Sobula realizuje swoją pasję pedagogiczną prowadząc liczne kursy pianistyczne m. in. w Bratysławie, Lipsku, Limie, Szanghaju, Caracas, Kurytybie. Od 2007 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie. Zasiadał w jury konkursów pianistycznych w Lipsku, Usti nad Łabą, Koszycach, Szanghaju i Kurytybie.
Pianista jest prezesem Stowarzyszenia Artystycznego PianoClassic, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa (od 2009 r.) oraz International Piano Concert Series, a także kierownikiem międzynarodowego projektu Dni Muzyki Polskiej (od 2013 r.).

Autor: krynica