Przejdź do stopki

„Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”

„Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”

Treść

Od września b.r. w czterech miejscowościach Gminy Krynicy-Zdroju: Bereście, Czyrnej, Polanach i Piorunce odbywają się pozalekcyjnie zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 6 do 16 lat. Wszystko za sprawą dotacji otrzymanej z funduszy Zarządu Województwa Małopolskiego w ramach zadania publicznego w dziedzinie edukacji w 2015 r. pn. „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Fundusze pozyskała Fundacja Genius Loci przy współpracy z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Partnerami projektu są również szkoły udostępniające swoje obiekty do przeprowadzania zajęć.

Głównym założeniem projektu jest ułatwienie dostępu dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich Gminy Krynicy-Zdroju do oferty kulturalno-edukacyjnych zajęć pozalekcyjnych. Warsztaty prowadzone w ramach projektu są bezpłatne, dzięki czemu dzieci z uboższych rodzin również mogą z nich korzystać. Brak opłat oznacza realizację założenia polityki równości szans w zakresie dostępu do edukacji i informacji, w szczególności w odniesieniu do osób z obszarów wiejskich, zapewniając tym samym przeciwdziałanie dyskryminacji środowisk zagrożonych marginalizacją, czy wykluczeniem.

Prowadzone są zajęcia plastyczne i taneczne, które dają uczestnikom możliwość kontaktu ze sztuką i kulturą; rozwijania swoich zainteresowań, zdolności, integracji z rówieśnikami oraz wydobycia swojej kreatywności. Zarówno jedne, jak i drugie zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych i wykwalifikowanych instruktorów, dzięki czemu wszystkie spotkania są ciekawe i różnorodne. Warsztaty taneczne grupy obejmują: rozgrzewkę, zabawę taneczną, zapoznanie z elementami tańca nowoczesnego (różne style), ćwiczenie przygotowanej choreografii, naukę pojęć tanecznych, poznawanie historii tańca, a na zakończenie każdych zajęć ćwiczenia uspokajająco-relaksacyjne. Zajęcia mają również na celu świetną zabawę, a ponadto wspomagają rozwój psychomotoryczny i ruchowy uczestnika. Kolejnym z plusów zajęć tanecznych jest uwolnienie nadmiaru energii, rozwijanie słuchu, poprawienie koordynacji ruchowej oraz korekcja ewentualnych wad postawy ciała. Dają także możliwość rozsądnego spędzania czasu wolnego i uczą, że posiadanie hobby jest ważnym elementem życia codziennego. Zajęcia grupowe pozwalają dziecku uwierzyć we własne siły, wyzbyć się nieśmiałości rozwinąć grację ruchową, uczą samodyscypliny i odpowiedzialności, a także współpracy w grupie.

Natomiast podczas warsztatów plastycznych uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami plastycznymi, w tym: malarstwo – akwarela, akryl na desce lub płótnie, na szkle, na jedwabiu; rysunek – szkice ołówkiem, węglem, sepią, frotage; wydrapywanka; techniki mieszane –  zmywane obrazki; collage; techniki graficzne: monotypia, linoryt; stemplowanie; mozaika; witraż; rzeźba –  masa solna, regips, glina, plastelina; decoupage; elementy tkactwa i inne. Działania plastyczne umożliwiają rozwój ekspresji u dzieci, umiejętności artystyczne oraz usprawnienie tzw. motoryki małej. Na zajęciach wprowadzane są różne techniki plastyczne. Każda z technik posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności i sprawności. Różnorodność prowadzonych zajęć umożliwia rozwój uzdolnień artystycznych i manualnych dzieci.

Warsztaty prowadzone w ramach w/w projektu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zarówno uczestnicy, jak i koordynatorzy projektu liczą na to, iż będzie możliwość kontynuacji zajęć nawet po zakończeniu projektu. Natomiast za dotychczasową pomoc dziękujemy członkom Zarządu Województwa Małopolskiego za wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży z naszej Gminy.