Przejdź do stopki

Prezydenci, książęta, aktorzy, pisarze i …szulerzy w przedwojennej Krynicy

Prezydenci, książęta, aktorzy, pisarze i …szulerzy w przedwojennej Krynicy

Treść

Prezydenci, książęta, aktorzy, pisarze i …szulerzy w przedwojennej Krynicy

 

Dużym zainteresowaniem mieszkańców, kuracjuszy i turystów cieszyła się prelekcja na temat najbardziej znanych i ciekawych gości przedwojennego uzdrowiska, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Publicznej. Tomasz Walczyk – wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, pasjonat i kolekcjoner, licencjonowany przewodnik zaprezentował całą galerię wybitnych osobowości odwiedzających beskidzki kurort. Bywał tutaj Marszałek Piłsudski rodziną, Prezydent II RP Ignacy Mościcki, większość przedstawicieli ówczesnych władz rządowych, Ks. Prymas August Hlond, nuncjusz apostolski Francesco Marmaggi, elita literacka i artystyczna: Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kornel Makuszyński, Jadwiga Smosarska, Ksenia Grey, Ludwik Solski i oczywiście w 1937 r. w podróży poślubnej przyszła królowa holenderska Juliana z mężem. Chętnie Krynicę odwiedzali arystokraci, sportowcy, dziennikarze. Na Deptaku można było spotkać cadyka z Bobowej w otoczeniu chasydów czy ważnych dla społeczności żydowskiej rabinów. Popularny kurort przyciągał też mniej pożądanych gości- drobnych złodziejaszków, szulerów czy…oszustów matrymonialnych. Przedwojenna Krynica bawiła się – na dancingach, balach, spotkaniach towarzyskich. Były konkursy piękności i pokazy mody. Tutaj kręcono tez filmy z plejadą gwiazd tamtego okresu – Eugeniuszem Bodo, Jadwigą Smosarską, Adolfem Dymszą.

Słuchacze z przyjemnością wysłuchali lekkiego i dowcipnego wykładu, wzbogaconego o liczne anegdoty i zdjęcia oraz artykuły z przedwojennej prasy. Osoby, które nie uczestniczyły w wykładzie na żywo będą mogły już za kilka dni obejrzeć prelekcję na kanale YouTube biblioteki. (www.bibliotekakrynica.pl).

 

Prelekcję przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Krynicy i Biblioteka Publiczna. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Krynica w sercu", wydarzenie dofinansowane przez Gminę Krynicę- Zdrój. Na pasjonatów historii Krynicy czeka – jesienią - jeszcze jedna interesująca prezentacja – tym razem o historii Krynicy z czasów sprzed powstania uzdrowiska. W tym roku mija 475 lat od założenia miejscowości pod nazwą Krzenycze. Ten okres, aż do końca XVIII w. będzie tematem kolejnego spotkania.

Agata Jarosz

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy