Przejdź do stopki

Święto Kazimierza Pułaskiego

Święto Kazimierza Pułaskiego

Treść

9 października br. już po raz piąty Gmina Krynica-Zdrój organizuje obchody „Święta Kazimierza Pułaskiego”. Uroczystości rozpoczną się o godz. 8:00 mszą świętą w Tyliczu, następnie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Pułaskiego.
Uroczystości w Krynicy-Zdroju rozpoczną się o godz. 10:00 mszą świętą w Parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP, po których poczty sztandarowe oraz goście udadzą się pod Kopiec Pułaskiego. Rozpoczęcie uroczystości pod Kopcem Pułaskiego zaplanowano na godz. 11:00.  W uroczystościach w Tyliczu i Krynicy-Zdroju weźmie udział 5 batalion dowodzenia z Krakowa, który przeczyta apel poległych oraz odda salwę honorową.
Organizatorzy zapewniają transport autokarem na trasie deptak (zbiórka pod pomnikiem Nikifora 10:45)– Kopiec Pułaskiego oraz powrót po uroczystościach.

Tło historyczne

W końcu XVIII w. Rzeczpospolita, pomiędzy drapieżnymi sąsiadami – Rosją a Prusami, osłabiona finansowo, ze słabą armią, chyliła się ku upadkowi. Wybór na królewski tron dawnego faworyta carycy, Stanisława Poniatowskiego, miał być gwarantem uległości elekta wobec rosyjskich interesów w Polsce. Wojska rosyjskie przemieszczały się swobodnie poprzez cały kraj, traktując Polskę jak własny folwark. Żądania carycy Katarzyny II, dotyczące zrównania praw mniejszości religijnych z katolicką większością, oraz wywiezienie nieposłusznych polskich senatorów w głąb Rosji, wywołały wielkie oburzenie polskiego narodu. Z końcem lutego 1768 roku do miasta Bar na Podolu zdążali ochotnicy i zbuntowane oddziały koronne. W tamtejszym klasztorze karmelitańskim 29 lutego 1768 r. szlachta spisała akt konfederacji w obronie wiary i wolności. Walka o zachowanie niepodległości stała się obowiązkiem religijnym, a nadzieją na zwycięstwo w tej walce Boża Opatrzność.

Wśród pierwszych konfederatów znaleźli się Kazimierz Pułaski. Przygraniczne położenie Sądecczyzny w tym przede wszystkim obszar tzw. klucza muszyńskiego spowodowało, iż ziemie te stanowiły ważny militarnie i politycznie teren stacjonowania konfederatów. 30 czerwca 1768 r. Sądecczyzna przystąpiła do konfederacji aktem podpisanym w Piwnicznej. Wiosną 1769 r. konfederaci skupieni byli w umocnionym obozie u stóp wzniesienia Jawor, nad wsią Muszynka. Powierzchnia obozu wynosi około 8,4 ha i mogło tam stacjonować około 4000 żołnierzy. Widoczne do dzisiaj ślady wskazują, że obóz otoczono ziemnym wałem obronnym wysokości do 2 m, rowem, oraz sztucznym, również ziemnym stokiem, być może wzmocnionym drewnem. W linii umocnień znajdowało się stanowisko artyleryjskie. Wojska obozujące otrzymały własny regulamin i określone reguły walki. Z tego obozu marszałkowie konfederacji w Małopolsce wydawali między innymi odezwy do ziem i ludności województwa krakowskiego. W obozie nad Muszynką podpisano akty konfederacji ziem Księstwa Zatorskiego, Oświęcimskiego, ziemi sanockiej i województwa sandomierskiego. Był czas gdzie równocześnie przebywało tu 5 marszałków konfederacji.