Przejdź do stopki

Młodzi aktorzy dla krynickiej publiczności

Młodzi aktorzy dla krynickiej publiczności

Treść

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie wcielili się w role bohaterów dramatu „Dla szczęścia” St. Przybyszewskiego, podczas I Czytania Dramatu, które odbyło się w niedzielę, 26 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Krynicy-Zdroju. Młodzi artyści: Aleksandra Batko, Sylwia Gola, Łukasz Szczepanowski i Jan Niemczyk wspaniale oddali emocje i napięcie panujące w skomplikowanej sytuacji uczuciowej dwóch par. Okazuje się, że dramatyczne przeżycia i rozterki miłosne sprzed stu lat są wciąż aktualne i zrozumiałe dla współczesnej publiczności, która słuchała sztuki „jak zaczarowana”. Interpretacja utworu Przybyszewskiego została potraktowana z lekkim przymrużeniem oka, przez wprowadzenie fragmentów współczesnych piosenek i sloganów, co nadało przedstawieniu pewnej lekkości i humoru.

Niedzielne czytanie dramatu zainaugurowało cykl wydarzeń kulturalnych, organizowanych w ramach projektu „Czy/tu/czy/tam?” przez Fundację Sztuka Teatru z Krakowa dla krynickiej społeczności. W ramach tego przedsięwzięcia odbędą się kolejne Czytania Dramatów: w maju i w lipcu, z udziałem profesjonalnych aktorów, warsztaty plastyczne dla dzieci, konkurs filmowy dla młodzieży oraz głośne czytanie książek dzieciom w szpitalu. W październiku zaplanowano największe wydarzenie – Święto Biblioteki. W ramach projektu ma też powstać przy bibliotece wolontariat. 

Fundację Sztuka Teatru prowadzą młodzi aktorzy z Krakowa: Karolina Fortuna, Szymon Budzyk, Radosław Sołtys i Maria Wojciechowska, którzy są pomysłodawcami tej ciekawej oferty skierowanej nie tylko do czytelników biblioteki, ale całej społeczności Krynicy i okolicznych miejscowości. Projekt Czy/tu/czy/tam – Biblioteka otwarta na słowo został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
A. Jarosz