Informujemy, że w w dniu 29 marca 2024 r. (Wielki Piątek) Urząd Miejski będzie czynny do godziny 13:00

Przejdź do stopki

Promocja tradycji dożynkowych z gminy Krynica-Zdrój na Święcie Plonów „Erntefest” w Bad Sooden-Allendorf

Promocja tradycji dożynkowych z gminy Krynica-Zdrój na Święcie Plonów „Erntefest” w Bad Sooden-Allendorf

Treść

W dniach od 17.08.2017r. do 23.08.2017r. w niemieckim uzdrowisku Bad Sooden-Allendorf przebywała delegacja Krynickiego Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf. Grupa realizowała III edycję projektu Nasz Region-Nasza Kultura. Przedstawiono gospodarzom tradycje dożynkowe naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem gminy Krynica-Zdrój, wieniec dożynkowy, wyroby regionalne rękodzieła, potrawy regionalne, tańce, pieśni i stroje.

Krynickie Stowarzyszenie Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf działa już 7 lat. W ramach partnerstwa miast Krynica-Zdrój i Bad Sooden-Allendorf realizuje projekty, w których przedstawiane jest nasze dziedzictwo kulturowe, nasza historia, nasza mała Ojczyzna – Małopolska. W dniach od 17 do 23 sierpnia 2017 w ramach trwającego w Bad Sooden-Allendorf Święta Plonów – Erntefest - zaprezentowano tradycje dożynkowe Małopolski, regionalne produkty spożywcze, rękodzielnicze oraz tradycyjne stroje, tańce i śpiewy ludowe w wykonaniu zespołu „Pogranicze” z Tylicza.

Organizowane w Bad Sooden-Allendorf po raz 159. dożynki (Erntefest) to kilkudniowe święto a zarazem festyn ludowy, w którym uczestniczą władze miasta, organizacje i instytucje oraz niemal wszyscy mieszkańcy miasta i okolic oraz licznie przyjeżdżający turyści, również z zagranicy.

Realizację projektu III edycja „Nasz Region - Nasza Kultura” rozpoczęto 17.08.2017. Grupę uczestników projektu, członków delegacji z Polski, powitał na rynku w Bad Sooden-Allendorf burmistrz pan Frank Hix z żoną Karoliną Hix. Pani Karolina Hix jest również prezesem niemieckiego stowarzyszenia przyjaciół Krynicy-Zdroju (Freundeskreis mit Krynica-Zdrój).

Następnego dnia w piątek 18 sierpnia grupa z Polski aktywnie włączyła się w przygotowania miasta do dożynek; wyplatając girlandy i wieńce ze zboża wspólnie śpiewano nasze pieśni ludowe. Kryniczan wyróżniały piękne stroje ludowe z Sądecczyzny. Na zorganizowanym stoisku prezentowano materiały promocyjne, a do degustacji przywiezione z Polski artykuły spożywcze: chleb, ciasta, oscypki , ogórki kiszone, smalec i kiełbasę. Tradycyjnie powodzeniem cieszył się polski miód i inne wyroby pszczele. Każdy z odwiedzających stoisko otrzymywał ulotki, mapy lub foldery promujące Małopolskę.

Erntefest - Święto Plonów rozpoczęło się w sobotę 19.08.2017. Po oficjalnym otwarciu, w centralnym punkcie miasta, na rynku, wystąpił zespół „Pogranicze” z Tylicza. Zaprezentowane przez zespół w dwóch występach muzyka, taniec i śpiew wzbudziły zachwyt i aplauz licznie zgromadzonych widzów. Tańczono i śpiewano na bis. Zespól z Tylicza zaprezentował się również pięknie na uroczystym, dożynkowym nabożeństwie ekumenicznym w kościele St.Crucis.

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w głównej uroczystości dożynkowej - pochodzie pięknie udekorowanymi ulicami miasta z wieńcem dożynkowym w kształcie dzbanka . Dzięki śpiewom przy wyplataniu wieńca, prezentacjom na stoisku, występom zespołu „Pogranicze” na rynku i w kościele Polacy stali się już rozpoznawalni. W czasie przemarszu z biało czerwoną flagą oraz flagą z herbem Krynicy-Zdrój na czele i pięknych ludowych strojach wyróżniali się wśród innych grup i otrzymywali wiele braw, oznak życzliwości i sympatii. Członkowie delegacji z Krynicy aktywnie uczestniczyli w następnych wydarzeniach dożynek: przeglądzie orkiestr dętych, śniadaniu w namiocie dożynkowym z naszymi wyrobami regionalnymi, wspólnym odtańczeniu poloneza oraz tioleta.

Razem z przyjaciółmi z BSA zwiedzono „Muzeum Granicznego” – tj. zachowe około kilometra oryginalne umocnienia graniczne na dawnej granicy NRD i NRF. W drodze powrotnej zwiedzono też słynny zamek- twierdzę Wartburg.

Realizacja projektu przyczyniła się do dalszej popularyzacji naszego regionu. Prezentacja naszego dziedzictwa kulturowego, tradycji związanych z dożynkami, uczestnictwo w „Erntefest” było znakomitą promocją Małopolski i Sądecczyzny. Nasza mała ojczyzna, nasz region zyskał nowych przyjaciół, ambasadorów naszej kultury. Pobyt w niemieckim uzdrowisku był także okazją do poznania miasta i jego mieszkańców. Członkowie delegacji mieszkali u niemieckich rodzin. Pozwoliło to na zawarcie osobistych przyjaźni.

III edycję projektu Nasz Region- Nasza Kultura zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego , członków Krynickiego Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden- Allendorf oraz Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju.

Koordynator projektu, Pani Izabela Micek, Prezes Krynickiego Towarzystwa Przyjaciół z Bad Sooden-Allendorf dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się i brali udział w realizacji przedsięwzięcia.

Szczególne podziękowania dla Pana Stanisława Sorysa, wicemarszałka Województwa Małopolskiego.

PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO                                                                                                           

Izabela Micek