Przejdź do stopki

„Mówienie po angielsku jest fajne”

„Mówienie po angielsku jest fajne”

Treść

30 czerwca br. zakończyła się druga edycja letnich warsztatów języka angielskiego pn. Summer English Camp, realizowanych przez Gminę Krynicę-Zdrój we współpracy z Kosciuszko Foundation. W ciągu dwóch tygodni młodzież z krynickiej gminy szlifowała językowe umiejętności, poznawała amerykańską kulturę i obyczaje oraz brała udział w zajęciach integracyjnych, artystycznych i sportowych.

Nie od dzisiaj wiadomo, że język angielski stał się uniwersalnym narzędziem do komunikacji, dzięki któremu można porozumieć się praktycznie w każdym zakątku ziemi. Jego dobra znajomość jest obecnie konieczną umiejętnością, wymaganą od pracowników na wszystkich szczeblach kariery. Jednak nie każdy ma równe szanse w dostępie do jak najefektywniejszych sposobów przyswajania języka obcego. Problem ten dotyka szczególnie dzieci i młodzieży z małych miejscowości, w których na próżno szukać native speakerów. Władze Krynicy-Zdrój mają tego świadomość, dlatego w celu wyrównywania szans młodych ludzi z Krynicy i okolic w dostępie do edukacji, na kanwie współpracy z amerykańską Fundacją Kościuszkowską,  już drugi raz zaproszono do Krynicy grupę amerykańskich nauczycieli i stażystów, którzy w ciągu dwóch tygodni rozwijali u uczestników umiejętności konwersacji w języku angielskim.

Organizacja Summer English Camp jest dla naszej Gminy sporym wyzwaniem, ale przede wszystkim dużą szansą dla krynickiej młodzieży na przełamanie bariery mówienia w języku obcym poprzez kontakt z „żywym” językiem oraz wzmocnienie sprawności w zakresie języka angielskiego.– powiedział Dariusz Reśko, Burmistrz Krynicy-Zdroju. - Zajęcia mają praktyczny wymiar i  bardzo motywują uczestników do używania języka angielskiego, a tym samym do jego nauki. Uważam, że motywacja do nauki języka musi wiązać się z poczuciem potrzeby kontaktu ze światem, a przez realizację Summer English Camp jesteśmy choć w części zagwarantować to naszej młodzieży.

Otrzymaliśmy bardzo dużo podziękowań ze strony rodziców i uczestników campu, którzy mówią, że obóz jest dla nich niezwykłą przygodą, nauką przez świetną zabawę oraz możliwością poznania przyjaciół zza oceanu. To dla nas bardzo ważne głosy, które potwierdzają potrzebę realizacji tego projektu. Czy Summer English Camp odbędzie się w przyszłym roku w Krynicy? Jestem przekonany, że tak niezmiernie pożyteczne zajęcia, dzięki którym usuwamy dysproporcje umiejętności językowych między młodzieżą krynicką, a jej rówieśnikami z dużych miast, muszą być nadal realizowane. Jesteśmy już po rozmowach z Fundacją Kościuszkowską dotyczących rozwoju naszej współpracy i planów przyszłorocznego obozu, który chcemy zrealizować – dodał Burmistrz Reśko.

Zaproszona przez władze Krynicy-Zdroju amerykańska kadra nauczycielska i wolontariusze z powstałej w Nowym Jorku w 1925 roku Fundacji Kościuszkowskiej, której misją jest szerzenie w Ameryce polskiej kultury oraz wymiana naukowa, zawitali do nas już po raz drugi.

Celem Summer English Camp jest przede wszystkim przełamanie w uczestnikach strachu przed popełnianiem błędów w mowie anglojęzycznej, zbudowanie w nich pewności siebie i zachęcenie do bardziej otwartej komunikacji – powiedziały dyrektor programu Teaching English in Poland dr Mary Kay Pieski i jej asystentka dr Teresa G. Wojcik. – Głównym celem nauki języka angielskiego nie powinna być tylko potrzeba zaliczania testów, ale chęć rozmawiania, poznawania nowych przyjaciół i tworzenia mostów między kulturami. Ta możliwość powinna być dostępna dla jak największej liczby osób, i takie jest też zamierzenie programu TEiP.

Kontakt z „żywym” językiem, ale również z kulturą i obyczajowością danego kraju, są niezbędne do wytworzenia odpowiednich narzędzi komunikacyjnych. Badania wskazują, że nauka języka wspierana przez zajęcia z historii, geografii i kultury daje dużo lepsze efekty niż suche wykładanie gramatyki oraz słownictwa. Pozwala również na poszerzenie horyzontów i przełamanie kulturowych barier.

Najważniejszą dla mnie rzeczą było zobaczenie, że Amerykanie są tacy jak my i wcale się nie wywyższają – zdradził jeden z uczestników Summer English Camp.Bardzo podobało mi się zaangażowanie amerykańskich wolontariuszy i ich entuzjazm oraz to, że po angielsku rozmawiali wszyscy, również polska kadra, a na zajęciach każdy z nas mógł się wykazać.

Nauczyciele są bardzo otwarci, życzliwi, mają dużo energii i są bardzo friendly. Już się skomunikowaliśmy na portalu społecznościowym, dzięki czemu będziemy mogli ćwiczyć angielski z native speakerami nawet po zakończeniu obozu. Na zajęciach panuje luźna atmosfera, często jest zabawnie i cały czas mówimy po angielsku. W zasadzie cokolwiek chcemy powiedzieć musimy używać angielskiego. Mówienie po angielsku jest naprawdę fajne – wypowiedziała się jedna z uczestniczek Summer English Camp.

Obcowanie z native speakerami oraz konieczność używania na zajęciach wyłącznie języka angielskiego, były głównymi powodami dla których rodzice wysłali swoje dzieci na obóz. Rozmowy prowadzone z obcokrajowcami to w końcu najefektywniejsza lekcja – powiedziała mama jednej z uczestniczek campu. Spędzenie dwóch tygodni na letnich warsztatach języka angielskiego przyniosło oczekiwane efekty już rok temu, dlatego też spora grupa dzieci znalazła się na obozie po raz drugi. Po tegorocznej edycji młodzież już teraz deklaruje uczestnictwo w kolejnych edycjach Summer English Camp.

Czy możemy więc liczyć na kolejną wizytę amerykańskich nauczycieli w Krynicy w przyszłym roku?

Jesteśmy zachwyceni Krynicą i jej pięknymi widokami. Młodzież jest wspaniała a mieszkańcy ciepło nas przyjęli. Współpraca z władzami Gminy oraz polską kadrą nauczycielską, biorącą udział w obozie, przebiegła nadspodziewanie sprawnie. Omówiliśmy już z Burmistrzem Krynicy-Zdroju naszą dalszą współpracę i jeśli tylko dostaniemy zaproszenie, na pewno ponownie pojawimy się w Krynicy za rok – powiedziała dyrektor Mary Kay Pieski.

Summer English Camp, jako jeden spośród 7 obozów językowych realizowanych w tym roku przez Fundację Kościuszkowską w Polsce, odbył się w Publicznym Gimnazjum w Krynicy w dniach 19-30 czerwca br. W zajęciach wzięło 60 uczniów z klas 5 i 6 klas szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów z terenu Gminy  Krynicy-Zdroju.

Podczas warsztatów, prowadzonych tylko w języku angielskim, młodzież poznawała geografię Stanów Zjednoczonych, zaznajamiała się z różnorodnością kulturową i rasową USA, porównywała amerykańską i polską historię, kulturę i obyczajowość, ćwicząc równocześnie poprawną wymowę oraz prawidłowość wypowiedzi. Młodzież codziennie poznawała nowe słownictwo i idiomy, ale najważniejsze było to, że mogła ćwiczyć swe umiejętności językowe  kilka godzin dziennie w rozmowach z native speakerami.

Uczestnicy campu mieli także okazję brać udział w zajęciach plenerowych w Tyliczu, gdzie urządzono ognisko i konfrontowano zwyczaje polskie i amerykańskie.

W codziennych zajęciach poobiednich młodzież grała w amerykański baseball, ćwiczyła jogę oraz zabawy w amerykańskie gry, w które lubią bawić się ich rówieśnicy w USA.

Realizację Summer English Camp dofinansowała Gmina Krynica-Zdrój .